NewsWOLSZTYN

W gminie roi się od dilerów i ich klientów. Mieszkańcy o tym wiedzą i są przerażeni6 min na czytanie

News - W gminie roi się od dilerów i ich klientów. Mieszkańcy o tym wiedzą i są przerażeni - myregion
????????????????????????????????????

W Przemęcie nie milkną echa po zatrzymaniu pary młodych ludzi, u których Policjanci znaleźli prawie pół kilograma narkotyków i kilkanaście tysięcy złotych w gotówce. Zatrzymani to zaledwie 19-letnia mieszkanka Przemętu i jej o rok starszy chłopak. Kryminalni obserwowali parę od kilku miesięcy. Ilość narkotyków i pieniądze to nie jedyna poszlaka wskazująca, że młodzi ludzie mogli być dilerami.

– Kryminalni, funkcjonariusze z Przemętu oraz przewodnik z psem przeszkolonym do wykrywania narkotyków przeszukali mieszkanie zatrzymanych – informuje asp. sztab. Wojciech Adamczyk z Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie. W różnego rodzaju schowkach znaleźli ukryte substancje, w tym dopalacze i ecstasy. Zabezpieczono środki o łącznej wadze ponad 450 g i czarnorynkowej wartości nie mniejszej niż 45 tys. zł oraz sprzęt służący do ich ważenia i porcjowania i telefony – wyjaśnia Adamczyk i dodaje, że para była znana policjantom z uwagi na popełnione wcześniej przestępstwa narkotykowe.

Mieszkańców Przemętu zatrzymanie nie dziwi, ale podkreślają, że to wcale nie kończy tematu narkotyków w gminie. Liczba klientów jest ich zdaniem ogromna, a siatka dilerów działa tu nieprzerwanie od co najmniej 15 lat. – Gdy jeden wpada, w jego miejsce natychmiast pojawia się następny. W Przemęcie, w Buczu w Mochach – wyliczają i wskazują miejsca, w których po zmroku lepiej się nie pokazywać, jak przy wigwamie w Przemęcie. Mieszkańcy podkreślają, że miejscowi handlarze są bezpośrednio powiązani z tymi z powiatu kościańskiego. Przyznają jednak, że nikt z miejscowych nie odważy się zeznawać w tej sprawie. Ludzie boją się i przestępców i policji, i błędne koło się zamyka.

W ubiegłym roku policja zatrzymała dwóch mieszkańców gminy Przemęt. W mieszaniu 26 i 32-latka pies znalazł liczne schowki, w których ukryte były dopalacze o czarnorynkowej wartości ok. 100 tys. zł. oraz sprzęt do ważenia i porcjowania, telefony i gotówkę. – Usłyszeli zarzuty posiadania i handlu narkotykami – mówi st. asp. Artur Lorenz z KPP w Wolsztynie. To rzadkość, bo najczęściej, jak w przypadku zatrzymania sprzed tygodnia, bez względu na ilość zabezpieczonych narkotyków oraz niezbędny do ich dystrybucji sprzęt, prokuratura stawia jedynie zarzut posiadania zagrożony znacznie niższą karą niż handel. Powód jest prozaiczny. – Nie wystarczy samo przekonanie, choćby najbardziej uzasadnione. Przestępstwo trzeba jeszcze skutecznie udowodnić – mówi Artur Lorenz.

O tym, że przestępczość narkotykowa w gminie kwitnie świadczy cała seria innych zatrzymań. Tylko w tym roku w styczniu Policjanci w wyniku pościgu zatrzymali 24-letniego mieszkańca Kaszczoru, w organizmie którego wykryty został koktail z amfetaminy i marihuany. Mundurowi nie znaleźli przy kierowcy narkotyków, ale nie ma wątpliwości, że skoro zażywał, to musiał i kupować. W tym samym miejscu na początku lutego zatrzymali 31-letniego mieszkańca Przemętu kierującego passatem po wpływem tego samego zestawu niedozwolonych substancji. Mężczyzna nie miał też prawa jazdy.

Następnego dnia, także w Przemęcie Policjanci 32-letniego mieszkańca wsi kierującego mercedesem sprinter. Podczas przeszukania mężczyzny i auta znaleźli woreczek z zawartością białego proszku oraz zwitek wykonany z folii aluminiowej z suszem roślinnym wewnątrz. Badanie wykazało też, że zatrzymany jest pod wpływem amfetaminy, metamfetaminy i marihuany.

Tydzień później w ręce mundurowych wpadła 19-letnia mieszkanka Przemętu kierująca mazdą pod wpływem amfetaminy. Jej pasażer – 22-letni mieszkaniec Moch próbował podczas zatrzymania ukryć pod siedzeniem 30 g marihuany. Mundurowi znaleźli też w aucie kilka gramów amfetaminy.

Zatrzymany przed tygodniem 20-latek trafił na trzy miesiące do aresztu. 19-latka objęta została dozorem policji i przed sądem będzie odpowiadała z wolnej stopy. Obojgu grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

EI

Foto KPP WOLSZTYN

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News