NewsREGION

W dwóch naszych szpitalach można już rodzić rodzinnie. Szef lecznicy w Grodzisku mówi, że jest na to za wcześnie2 min na czytanie

News - W dwóch naszych szpitalach można już rodzić rodzinnie. Szef lecznicy w Grodzisku mówi, że jest na to za wcześnie - myregion

Z powodu epidemii w szpitalach obowiązuje zakaz odwiedzin, nie odbywały się też porody rodzinne. Od wczoraj taka możliwość jest w Nowym Tomyślu, od tygodnia w Wolsztynie. – Gdy minister zdrowia stwierdził, że nie widzi przeciwwskazań, żeby bliska osoba towarzyszyła kobiecie, postanowiliśmy przywrócić taką możliwość – mówi Tomasz Przybylski, dyrektor szpitala w Nowym Tomyślu. Przez wzgląd na pandemię, obowiązują jednak specjalne wymagania. Jakie?

Ojciec dziecka lub inna osoba towarzysząca przy porodzie jest traktowana jak każdy pacjent. Przed wejściem na teren szpitala musi wypełnić ankietę epidemiologiczną. Pytania dotyczą ewentualnego kontaktu z osobami zarażonymi, poddanymi kwarantannie czy stanu zdrowia. Osoba towarzysząca musi mieć również przez cały czas maskę i rękawiczki, a także fartuch i obuwie ochronne. Trzeba brać jednak pod uwagę, że ostateczna decyzja, czy dana osoba może uczestniczyć w porodzie, należy do lekarza oddziału położniczo – ginekologicznego. W Wolsztynie informują natomiast, że w porodzie rodzinnym może brać wyłącznie osoba, która zamieszkiwała z rodzącą co najmniej 14 dni przed rozwiązaniem. W tym czasie powinna jednak ograniczać kontakty z osobami obcymi, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Ponadto, w trakcie porodu, powinna starać się zachować maksymalny dystans od personelu medycznego i często dezynfekować ręce. Po dwóch godzinach musi opuścić szpital. O odwiedzinach na razie można zapomnieć. Nie są możliwe.

Zdaniem dyrektora lecznicy w Grodzisku Jacka Profaski, jest za wcześnie na powrót do porodów rodzinnych. Prafaska podkreśla, że każdy szpital ma swoją specyfikę i możliwości, dlatego w Grodzisku w najbliższym czasie takiej opcji nie będzie. Dyrektor przyznaje jednak, że takie pytania się pojawiają. Wyjaśnia również, że obecnie placówka planuje powrót do przyjmowania pacjentów planowych, co prawdopodobnie nastąpi od poniedziałku (18.05.). – Zobaczymy, jak będą funkcjonowały procedury bezpieczeństwa. Wówczas rozważymy, czy jest możliwość powrotu do porodów rodzinnych – podsumowuje Jacek Profaska. 

RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News