NewsREGION

W czasie pandemii do szpitali trafiło mniej pacjentów z udarami. Najmniej w kwietniu i listopadzie2 min na czytanie

News - W czasie pandemii do szpitali trafiło mniej pacjentów z udarami. Najmniej w kwietniu i listopadzie - myregion

W 2020 r. w województwie wielkopolskim NFZ odnotował o 479 hospitalizacji z powodu udaru mózgu mniej, niż rok wcześniej. Porównując miesiąc do miesiąca lata 2019-2020 widać spadek u szczytów fal pandemii Covid-19 – w kwietniu, a następnie listopadzie ubiegłego roku. – W poprzednich latach w tych miesiącach także zdarzało się nam obserwować spadek liczby diagnozowanych udarów mózgu, lecz nie tak wyraźny – zaznacza rzeczniczka wielkopolskiego oddziału NFZ, Marta Żbikowska – Cieśla. Z danych NFZ wynika, że w 2020 r. oddziały udarowe przyjęły o trzy procent pacjentów mniej niż w roku 2019.

Jak podkreśla jednak Agnieszka Pachciarz, dyrektor WOW NFZ, mimo trudnego roku pandemii, poprawę jakości leczenia pacjentów z udarami widać gołym okiem, bo 2015 r. na oddziałach udarowych leczonych było zaledwie 57 proc. pacjentów, w 2019 – 70 proc., a w ubiegłym roku 67. To dobra informacja, ponieważ jeszcze kilka lat temu chorzy częściej trafiali na oddziały internistyczne, a to na „udarówkach” pacjent może uzyskać wysokospecjalistyczną pomoc.

Zamiast na oddziały internistyczne, coraz więcej z nich trafia na oddziały udarowe i neurologiczne zapewniające specjalistyczne leczenie. W Wielkopolsce jest obecnie 14 szpitali z oddziałami neurologicznymi posiadającymi “łóżka udarowe”. Pięć z nich w Poznaniu, jeden w powiecie poznańskim, a pozostałe w Kaliszu, Lesznie, Koninie oraz powiatach gnieźnieńskim, nowotomyskim, śremskim, ostrowskim i pilskim. – Przy każdym oddziale neurologicznym w Wielkopolsce istnieje obecnie oddział udarowy, a w Szpitalu Klinicznym UMP realizowany jest program leczenia udarów najnowocześniejszą metodą trombektomii mechanicznej – mówi Agnieszka Pachciarz.

Popularność nowoczesnych metod leczenia – trombolizy i trombektomii, rośnie z roku na rok. Stosowane są u pacjentów z udarami niedokrwiennymi mózgu. W Polsce to statystycznie ok. 80 proc. wszystkich diagnozowanych przypadków, a w Wielkopolsce aż 88 proc. Specjaliści przypominają, że w przypadku udaru jednym z najistotniejszych czynników jest czas, w którym pacjent trafia do szpitala. Mimo podjętego leczenie w dalszym ciągu nie udaje się uratować aż 17 proc. pacjentów.

EI

foto. ilustracyjne. Rehabilitacja neurologiczna dla pacjentów po udarze w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi UM w Poznaniu

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News