NewsREGION

Uwaga amatorzy serów! W niektórych może być bakteria powodująca poważne choroby lub zgon2 min na czytanie

News - Uwaga amatorzy serów! W niektórych może być bakteria powodująca poważne choroby lub zgon - myregion

Na polecenie sanepidu sklepy wycofują z obrotu dojrzewające sery kozie z białą pleśnią dostępnych m.in. w sieci sklepów Lidl pod nazwą „Deska Serów Lidla, Ser niderlandzki kozi”,

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF), iż holenderski producent tego produktu Bettinehoeve BV zdecydował o konieczności wycofania partii towarów oznaczonych datami minimalnej trwałości od 28.10.2020 do 30.12.2020, bo nie można wykluczyć obecności w nich bakterii Listeria monocytogenes. Sera nie powinno już być na sklepowych półkach, ale nie można wykluczyć, że część skażonych partii trafiła już do lodówek konsumentów. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić etykiety na produktach i pod żadnym pozorem nie spożywać serów z wycofywanej partii, a sklepy proszą o zwrot tych produktów.

Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą. L. monocytogenes to bakteria, która lubi zepsute mięso, sery pleśniowe, ale również tarte sery żółte, mrożone surowe warzywa, wędliny dojrzewające, surowe i wędzone ryby oraz nieświeże sałatki i niepasteryzowany nabiał. Nie jest zupełnie obca dla większości ludzie, a badania wykazują, że nawet co dziesiąty człowiek ma ją w swoim przewodzie pokarmowym. Dla większości jest jednak bardzo groźna. Szacuje się, że u 20 do 30 procent ludzi prowadzi do zgonu.

Objawy zakażenia listerią pojawiają się od 4 godzin do kilku dni po zjedzeniu zakażonego produktu. Do najczęstszych objawów należą: wysoka gorączka, bóle stawów i mięśni, wymioty, biegunka, drgawki i czasowa utrata przytomności. W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktu objętego komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem. Niezdiagnozowana w porę listerioza może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie wsierdzia lub też sepsy.

W ostatnim czasie na sklepowe półki w Polsce trafiły też skażone Listerią sery marki Bettine w opakowaniach 1 kg oraz 200 g, Państwowa Inspekcja Sanitarna monitoruje proces wycofywania prowadzony przez dystrybutorów. Niebezpieczne produkty, które trafiły już do konsumentów, należy zwrócić do sklepu, w którym zostały zakupione.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News