NewsWOLSZTYN

Urząd Marszałkowski dofinansuje remont kolejnego odcinka DW305. Kiedy ruszą prace?2 min na czytanie

News - Urząd Marszałkowski dofinansuje remont kolejnego odcinka DW305. Kiedy ruszą prace? - myregion

Dobiega końca rozbudowa drogi wojewódzkiej w powiecie leszczyńskim. To drugi etap wieloletniej inwestycji Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, której celem jest przywrócenie stanu używalności jednej z najważniejszych dróg tranzytowych łączącej Wielkopolskę z Dolnym Śląskiem. Standard drogi i stan nawierzchni przed remontem był dramatyczny. W ubiegłym roku drogowcy zakończyli pierwszy etap inwestycji od mostu na Południowym Kanale Obry w Mochach do granicy powiatu wolsztyńskiego z powiatem leszczyńskim za Wieleniem. 

W tym roku, realizowany jest drugi etap od granicy powiatu wolsztyńskiego do granicy województwa przed Lginiem. Prace ruszyły wiosną i objęły odcinek drogi o długości 8 km. – Wartość kontraktu to ponad 25 mln złotych. Dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi ponad 20 mln. Inwestycja ma się zakończyć pod koniec września 2021 roku – informowało wiosną WZDW, a już latem pojawiła się nieoficjalna informacja, że prace zakończą się jeszcze w tym roku. 

Ewentualne wcześniejsze zakończenie drugiego etapu budowy, to szybsze rozpoczęcie ostatniego etapu remontu – od mostu na Południowym Kanale Obry w kierunku Wolsztyna. We wtorek (10.11.) starosta Jacek Skrobisz uczestniczył w Poznaniu w spotkaniu z wicemarszałkiem Jackiem Bogusławskim i dyrektorem Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Pawłem Katarzyńskim. Rozmowa dotyczyła przebudowy odcinka od Moch do Solca długości 1, 7 km, która planowo miała się rozpocząć w 2022 roku.

– W sierpniu zwiększyliśmy alokację środków na wzmocnienie regionalnego układu powiązań drogowych, w ramach infrastruktury drogowej regionu. Dzięki temu kilka projektów zostało wybranych do dofinansowania. Wśród nich znalazła się rozbudowa drogi wojewódzkiej 305 na odcinku od miejscowości Solec do mostu na Południowym Kanale Obry. Inwestycja jest warta blisko 12 mln 683.951,02 zł. Dofinansowanie to 10 mln 700 tys. zł – informuje wicemarszałek Bogusławski. W sumie będzie to już 57 mln zł. 

Jak informowała w trakcie realizacji pierwszego etapu przebudowy drogi rzeczniczka prasowa WZDW, termin zakończenia całej inwestycji to czwarty kwartał 2024 roku. Z uwagi na „zaoszczędzony” czas nie można jednak wykluczyć, że uda się to zrobić nieco szybciej. To byłaby dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu, którzy od kilku lat cierpliwie znoszą poważne utrudnienia w ruchu. Jak podkreśla starosta Jacek Skrobisz, aż 27 km remontowanej drogi przebiega przecież przez powiat wolsztyński.

EI

Podziel się informacją ...
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News