GRODZISKNews

Urokliwa trasa, unikatowe zabytki. To wszystko w ramach rajdu do Kotusza4 min na czytanie

GRODZISK - Urokliwa trasa, unikatowe zabytki. To wszystko w ramach rajdu do Kotusza - myregion

W niedzielę (8.08) odbył się Raj Rowerowy z Kamieńca do Kotusza, który był częścią Święta Latawca, przygotowanego przez Centrum Kultury i Bibliotekę, Leśnictwo Kotusz i Gminę Kamieniec. Dokładnie o godz. 12 rajdowcy wyruszyli spod kościoła w Kamieńcu, by udać się w krajoznawczą wycieczkę po okolicy. Rajd prowadził Roman Kędzierski, leśniczy z Kotusza, który ciekawie opowiadał o zabytkach widzianych po drodze. Uczestnicy rajdu odwiedzili park w Parzęczewie, gdzie przy dawnym pałacu rodziny Potworowskich mogli obejrzeć olbrzymich rozmiarów sosnę i cis oraz największy w Polsce miłorząb japoński (Ginkgo Biloba), będący pomnikiem przyrody. 

W Goździchowie natomiast mogli obejrzeć zobaczyć dawny zakład opiekuńczo-wychowawczy prowadzony w latach 20. ubiegłego wieku, a powstały z inicjatywy bł. Urszuli Ledóchowskiej. Właścicielka pałacyku Tekla z Mańkowskich Chłapowska z Turwi przekazała go w 1919 roku na rzecz dzieci z kresów wschodnich, którymi później zajmowały się siostry urszulanki. 

Po drodze rowerzyści mijali zabytkową figurę św. Nepomucena z XVIII wieku, zatrzymali się przed kościołem w Łękach Wielkich, by dotrzeć do Kotusza i w starej szkole odpocząć po wycieczce. Leśniczy Roman Kędzierski zadbał o to by rajd prowadził ciekawą trasą. Oprócz zabytków i intersujących historii rajdowcy po drodze mogli obejrzeć piękne pola słoneczników i lecące stada bocianów, licznie żerujących na tamtejszych podmokłych łąkach. Pogoda dopisała, uczestnicy również, którzy – co ciekawe – w większości przyjechali spoza gminy Kamieniec, duża grupa nawet z Grodziska. W Kotuszu rowerzyści zostali przywitani przez Małgorzatę Stachowiak, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Kamieńcu i zaproszeni do poczęstunku i zabawy na Święcie Latawca.

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK