NewsNOWY TOMYŚL

Upamiętnią rocznicę wypędzenia z Niemiec Żydów polskiego pochodzenia, którzy trafili do Zbąszynia1 min na czytanie

News - Upamiętnią rocznicę wypędzenia z Niemiec Żydów polskiego pochodzenia, którzy trafili do Zbąszynia - myregion

Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu i Zbąszyńskie Centrum Kultury zapraszają do wzięcia udziału w wydarzeniach upamiętniających rocznicę wypędzenia z Niemiec Żydów polskiego pochodzenia. Doszło do tego tuż przed wojną, pod koniec października 1938 roku. W ciągu kilku dni deportowano do Polski około 17 tys. Żydów, z czego 6 tys. trafiło do Zbąszynia, wówczas miasta przygranicznego. 

Spowodowało to, że liczba mieszkańców Zbąszynia jednej nocy wzrosła dwukrotnie i trzeba było szybko utworzyć tzw. obóz przejściowy i pomoc odpowiadającą na najpilniejsze potrzeby uchodźców. Aby upamiętnić nie tylko samo tragiczne wydarzenie, które prof. Jerzy Tomaszewski nazwał „Preludium Zagłady”, ale też postawę mieszkańców miasta, którzy zachowali się z godnością, wydarzenia upamiętniające nazywane są od kilku lat „Dniami Otwartych Ramion”. 

W tym roku zorganizowane zostaną 28 października. Rozpoczną się o godz. 9. uroczystym podniesienim flagi na rynku. Następnie dla uczniów szkoły podstawowej (tylko dla nich ze względu na obostrzenia) odbędzie się gra miejska „Śladami preludium zagłady”. Na godz. 17. zaplanowano z kolei projekcję filmu, komentarz filmoznawczy i dyskusję w Kinie za rogiem. Ponadto w internecie prezentowane są zdjęcia, w ramach wystawy okolicznościowej Cyfrowego Archiwum Muzeum w Zbąszyniu. 

opr. ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News