NewsREGION

Uczniowie do końca września, a studenci do końca października. W innym razie ZUS zabierze renty2 min na czytanie

News - Uczniowie do końca września, a studenci do końca października. W innym razie ZUS zabierze renty - myregion

– Uczniowie i studenci, którzy otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rentę rodzinną, muszą powiadomić ZUS o kontynuowaniu lub zaprzestaniu nauki. W przeciwnym razie mogą stracić świadczenia albo będą zwracać nadpłaty – przypomina rzeczniczka wielkopolskiego oddziału ZUS Magdalena Nowicka.

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia przez nie 16 roku życia. Jeśli jednak dziecko nadal się kształci, dostaje rentę aż do zakończenia nauki – nie dłużej jednak niż do 25 roku życia lub do końca ostatniego roku studiów, jeśli wtedy właśnie przypadają 25 urodziny.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych mają czas na złożenie wnioseków o dalszą wypłatę świadczenia wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki do końca września – informuje Marlena Nowicka i przypomina, że zaświadczenia te wydają szkoły. Studenci mają na to czas do końca października. – Aby renta wypłacana była bez przerwy, należy pamiętać, by najpóźniej w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty złożyć do ZUS-u wniosek wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki – podkreśla Nowicka.

Jeśli uczeń lub student przestanie się uczyć, także musi zawiadomić o tym ZUS. – Jeśli nie zawiadomimy ZUS-u o okolicznościach powodujących zmniejszenie, zawieszenie lub utratę prawa do renty i Zakład nadal będzie wypłacał niezmienioną kwotę świadczenia, trzeba będzie zwrócić nienależnie wypłacane pieniądze – przypomina rzeczniczka ZUS. – ZUS należy zawiadomić między innymi o podjęciu pracy oraz w terminie do końca lutego kolejnego roku o wysokości przychodu osiągniętego w minionym roku kalendarzowym, a także zmianie adresu numeru konta bankowego, czy pobieraniu renty przyznanej przez inny organ rentowy, renty socjalnej lub zaprzestaniu uczęszczania do szkoły przez osobę, która ukończyła 16 lat – dodaje.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News