NewsREGION

Tylko 60 proc. pracowników oświaty chce przyjąć preparat AstraZeneca2 min na czytanie

News - Tylko 60 proc. pracowników oświaty chce przyjąć preparat AstraZeneca - myregion

Ankieta przeprowadzona w losowo wybranych szkołach podstawowych na terenie trzech powiatów: wolsztyńskiego, grodziskiego i nowotomyskiego wykazała, że chętnych do zaszczepienia się przeciwko Covid -19 jest średnio sześciu na dziesięciu pracowników oświaty uprawnionych do wcześniejszych szczepień ze względu na charakter wykonywanej pracy.

News - Tylko 60 proc. pracowników oświaty chce przyjąć preparat AstraZeneca - myregion

Wśród rekordzistów są szkoły, w których odsetek chętnych sięga 80 – 90 procent. Są wśród nich Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 2 w Wolsztynie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Grodzisku Wielkopolskim.

Dyrektorzy szkól podkreślają, że nie mają wpływu na decyzje swoich pracowników, a nawet nie pytają o powody odmowy zaszczepienia się, ale wśród nauczycieli, którzy wyrazili na ten temat swoje zdanie pojawiają dwa główne argumenty – wcześniejsze przechorowanie oraz kwestionowanie jakości szczepionki Astra Zeneca.

W większości szkół, które zapytaliśmy, odsetek osób deklarujących chęć przyjęcia szczepionki AstraZeneca – jedynej oferowanej obecnie pracownikom oświaty poza kolejnością szczepień, to od 50 do 60 procent uprawnionych. W nielicznych przypadkach jest on niższy i wynosi od 40 do 45 proc. uprawnionych.

Preparat AstraZeneca jest zalecany dla osób poniżej 60 roku życia. Czynnych zawodowo nauczycieli przekraczających ten wiek jest niewielu – maksymalnie dwie do czterech osób w szkole i to nie każdej. Na ogół są to kobiety, które osiągnęły wiek emerytalny, ale ze względu na specyfikę zawodu, będą pracowały do zakończenia roku szkolnego oraz mężczyźni, którzy nie wypracowali jeszcze 30 lat stażu i nie ukończyli 65 lat. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki. Jak podkreślają dyrektorzy szkół, takich osób nie można wpisać do rejestru i mają być one zaszczepione szczepionkami Pfizera lub Moderny, ale przyspieszone szczepienia nauczycieli nie przewidują dla nich żadnego terminu.

EI

Podziel się informacją ...
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News