NOWY TOMYŚL

Tu zatoczka, tam siłownia. Mieszkańcy decydują, na co wydać sołeckie pieniądze2 min na czytanie

NOWY TOMYŚL - Tu zatoczka, tam siłownia. Mieszkańcy decydują, na co wydać sołeckie pieniądze - myregion

W gminie Zbąszyń trwają spotkania wiejskie, na których sołtysi wraz z mieszkańcami decydują, na co przeznaczyć fundusz sołecki.

Sołtys Chrośnicy Agnieszka Bielawa marzy o stworzeniu punktu rekreacyjnego przy stawie. – Musimy zacząć od uporządkowania dokumentacji. Staw musi być zostać naniesiony na mapy. Później chcemy się starać o dodatkowe środki, by uporządkować te miejsce – mówi Agnieszka Bielawa. 

Sołtys wyjaśnia, że przydałaby się też zatoczka dla autobusów obok szkoły. – Obecnie dzieci wsiadają przed przejściem dla pieszych, ale to nie jest bezpieczne – tłumaczy sołtys. Mówi, że i tutaj potrzebna jest dokumentacja, ale do inwestycji chce dołożyć właściciel sąsiedniej firmy. Wieś chce też postawić lampy uliczne, ale liczy, że dorzuci się do tego gmina. W tym roku Chrośnica ma do wykorzystania 37 tys. zł z funduszu, a to o 4 tys. zł więcej niż przed rokiem. – W piątek zdecydujemy, na co pieniądze wydać – mówi Agnieszka Bielawa. 

W Stefanowie lwią część funduszu pochłonie dalszy ciąg remontu drogi. Mieszkańcy od dwóch lat układają płyty betonowe w stronę torów. – Na przyszły rok zaplanowaliśmy odcinek przy posesji nr 35 – tłumaczy sołtys, Marek Sołtysik. Wyjaśnia, że pochłonie to 18 tys. zł. – Gmina musi jednak dołożyć, bo prac budowlanych, bo fundusz na to nie wystarczy – dodaje. Reszta pieniędzy pójdzie na utrzymanie zieleni i rozbudowę siłowni zewnętrznej. Stefanowo ma do wydania 3 tys. zł więcej niż przed rokiem, czyli blisko 25 tys. zł. 

W Perzynach zebrania jeszcze nie było, ale sołtys Irena Raczkiewicz wie już, co zaproponuje mieszkańcom. Podobnie jak w Stefanowie, robiona ma być droga. Wieś od kilku lat kupuje płyty. – Ale bez wsparcia gminy ich nie położymy – przyznaje sołtys Raczkiewicz. Podkreśla, że reszta funduszu pójdzie na wyposażenie budowanej właśnie sali wiejskiej oraz utrzymanie zieleni na wsi. Perzyny mają do dyspozycji 28 tys. zł. O 4 tys. więcej, niż przed rokiem. – Pieniędzy jest więcej, ale wszystko drożeje. Widzę, bo płyty drogowe niedawno były tańsze – kwituje Irena Raczkiewicz. 

JP

Na zdjęciu sołtys Stefanowa Marek Sołtysik przy drodze, która ma zostać utwardzona z funduszu sołeckiego.

Podziel się informacją ...
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w NOWY TOMYŚL