GRODZISKNews

Trwa nierówna walka z wandalami. Urzędnicy apelują o pomoc w namierzeniu sprawców zniszczeń2 min na czytanie

GRODZISK - Trwa nierówna walka z wandalami. Urzędnicy apelują o pomoc w namierzeniu sprawców zniszczeń - myregion

Sekretarz Urzędu Miejskiego w Grodzisku Wielkopolskim – Artur Kalinowski przyznaje, że w mieście dochodzi od czasu do czasu do aktów wandalizmu. To od czasu do czasu to jednak plaga, a urzędnicy od miesięcy apelują do mieszkańców o pomoc w ustaleniu sprawców. Z ich słów wynika, że to już prawdziwa wojna, w której jak na razie zwycięża ciemna strona mocy. 

W lutym Grodzisk Wielkopolski i kompilacja nagrań z monitoringu pokazujących kolejne chuligańskie wybryki trafił na antenę ogólnopolskiej stacji telewizyjnej. Niewiele to pomogło, za to z pewnością „sława” dmuchnęła wiatrem w żagle miejscowym wandalom. 

Z nagrań wynika, że to głównie młodzież. Wyrostki dewastują zieleń miejską , siłownie zewnętrzne, elementy małej architektury czy szyldy i reklamy miejscowych przedsiębiorców. W lipcu zniszczone zostały kasetony ze zdjęciami w przejściu pomiędzy peronami dworca kolejowego. Kilka tygodni później straż miejska zatrzymała podejrzanego o to 20-latka. W sierpniu ktoś powyrywał balustrady na mostkach na Piaskach, a teraz, po raz kolejny zaatakowane zostało centrum Ekologiczno – Edukacyjne „Pod Chmurką”. Tym razem – ul. 

– Nie ustajemy w szukaniu pomysłów i rozwiązań, by rozwijać infrastrukturę naszego miasta i gminy. Chcemy tworzyć dla mieszkańców i gości nowe, ciekawe miejsca rekreacji. Widząc jednak takie zachowania czujemy bezradność. Można tłumaczyć to młodym wiekiem, potrzebą wyszumienia czy wiekiem dojrzewania i chęcią rozrywki – ale czy słusznie? – piszą w sieci urzędnicy, ale co z tego?

Internauci winą za bezmyślne zachowanie młodzieży winią głównie rodziców, ale nie zostawiają też suchej nitki na miejskich strażnikach i policji. Także urzędnicy zwracają się do rodziców, by ci poświęcili więcej uwagi swoim dzieciom. Na efekty tych apeli trzeba będzie jednak poczekać, aż z przedszkoli i podstawówek wyrośnie najmłodsze pokolenie grodziszczan. Na wychowywanie tych, którzy dziś rujnują miasto i narażają w sumie na wielotysięczne straty wszystkich mieszkańców, jest już za późno. Potrzeba skutecznych działań organów ścigania i dotkliwych kar w postaci ciężkiej fizycznej pracy na rzecz gminy.

EI

Podziel się informacją ...
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK