NewsREGION

Transplantologia. Kiedy się zaczęła i dlaczego warto wypełnić tzw. oświadczenie woli?2 min na czytanie

News - Transplantologia. Kiedy się zaczęła i dlaczego warto wypełnić tzw. oświadczenie woli? - myregion

Na 19 września zaplanowano w Rakoniewicach Sztafetę Trzech Serc, by promować transplantologię. A wszystko zaczęło się 5 listopada 1985 roku w Zabrzu. Warto też wiedzieć, że wśród Polaków wzrasta świadomość, jak wielką wartością jest możliwość ratowania życia z pomocą pobranych pośmiertnie narządów. 

Pierwsza w Polsce udana transplantacja serca została przeprowadzona 5 listopada 1985 roku przez prof. Zbigniewa Religę i jego zespół w ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu. W skład zespołu, który w Zabrzu stworzył Religa, weszli m.in. kardiochirurdzy, obecnie profesorowie Marian Zembala i Andrzej Bochenek. Pierwsza retransplantacja serca w Polsce została przeprowadzona również w Zabrzu przez docenta Michała Zembalę w 2017 roku. Pacjentem był Roman Błażejczak z Rakoniewic. Kierowane obecnie przez prof. Mariana Zembalę Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu (wcześniej Wojewódzki Ośrodek Kardiologii) to obecnie jeden z czołowych ośrodków o tym profilu w Polsce, który z sukcesem wprowadził, również w 1985 r., nowy model leczenia zawału serca, który w kolejnych latach został rozpowszechniony w całym kraju. 

Wśród Polaków wzrasta świadomość jak wielką wartością jest możliwość ratowania życia z pomocą pobranych pośmiertnie narządów. Według polskiego prawa, aby lekarze mogli pobrać organy do przeszczepu od zmarłego, nie potrzebują na to zgody. Niezależnie od przepisów prawnych wiele osób pragnie świadomie, za życia wyrazić chęć niesienia pomocy chorym potrzebującym przeszczepów. Można wtedy wypełnić oświadczenie woli, które nosimy przy sobie. Oświadczenie woli ma charakter jedynie informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować. Osoby, które nie chcą, by pobrano od nich narządy po śmierci, powinny za życia wypełnić deklarację określającą swój sprzeciw. 

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News