NewsWOLSZTYN

To trafienie, jak szóstka w totolotka. Wolsztyńscy mundurowi zatrzymali malucha z cofniętym licznikiem!2 min na czytanie

News - To trafienie, jak szóstka w totolotka. Wolsztyńscy mundurowi zatrzymali malucha z cofniętym licznikiem! - myregion

Fascynującego odkrycia dokonali Policjanci z wydziału prewencji, którzy w nocy z poniedziałku na wtorek (1/2.06.) patrolowali okolice Komorowa. To tam zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę fiata 126 p. – popularnego malucha, za kierownicą którego siedział mieszkaniec powiatu wolsztyńskiego. 

Sprawdzenie w ewidencji pojazdów wykazało, że samochód ma cofnięty licznik. Było na nim o 6 tys. km mniej, niż wynikało z wpisu zamieszczonego w bazie podczas ostatniego przeglądu. Nie wiadomo o ile pierwotnie cofnięto pomiar, ale jak mówią ci, którzy mieli okazję jeździć maluchami w czasach ich największej popularności, odrobienie nim dziś takiego dystansu mogłoby zająć sporo czasu i okazać się nie lada wyczynem. 

Wszystko dlatego, że bez względu na sentyment, jakim Polacy darzą malucha i jak często deklarują, że dziś chcieliby się nim jeszcze przejechać, nigdy nie oferował on i nie oferuje komfortu, którego współcześni kierowcy oczekują od auta. Choć dawniej maluchy woziły nawet czteroosobowe rodziny na wczasy do Bułgarii, dziś nikt nie zdobyłby się na taką wyprawę. Maluchy bywają autami kolekcjonerskimi, czasem decydują się na nie osoby, które chcą tanio jeździć „wokół komina”

Teraz sprawą malucha zajmują się kryminalni. Muszą wyjaśnić, kto popełnił przestępstwo, za które grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Warto jednak wiedzieć, że art. 306a par. 3 kodeksu karnego, przewiduje łagodniejszą karę za cofanie licznika samochodu. To grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat dwóch, jeśli cofnięcie zostanie wykryte podczas kontroli drogowej, a nie przy sprzedaży samochodu. 

Dlaczego sprzedaż auta z cofniętym licznikiem skutkuje wyższą karą? Bo organy ścigania mogą podejrzewać, że zmiana stanu drogomierza pojazdu była przygotowaniem do popełnienia oszustwa. W sieci można już znaleźć umowy kupna – sprzedaży pojazdów, w których znajduje się rubryka: stan licznika, co zabezpiecza kupującego na wypadek zakwestionowania pomiaru podczas kontroli drogowej. Przy rejestracji zakupionego pojazdu urzędnicy o tę informację nie proszą.

EI

Zdjęcie poglądowe.

Podziel się informacją ...
 • 18
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  18
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News