NewsWOLSZTYN

To był bardzo trudny rok, ale powiat nie będzie dopłacał do szpitala2 min na czytanie

News - To był bardzo trudny rok, ale powiat nie będzie dopłacał do szpitala - myregion

Wolsztyński szpital na pewno zamknie rok 2020 stratą niższą od wartości kosztów amortyzacji, ale rzeczywiste wartości ubiegłorocznej straty poznamy dopiero po sporządzeniu bilansu i jego weryfikacji przez biegłych. – Nastąpi to nie wcześniej, niż w maju – mówi dyrektor Karol Mońko.

Przypomnijmy, że na mocy ustawy o działalności leczniczej organy założycielskie szpitali zobowiązane są do pokrycia ich straty finansowej netto albo likwidacji szpitala. Sprawą niezgodności tego przepisu z Konstytucją RP zajmował się Trybunał Konstytucyjny, który w listopadzie 2019 r. uznał, przepis za niezgodny z Konstytucją jednocześnie odraczając utratę jego mocy na 18 miesięcy. Termin ten upłynie w maju. Wszystko wskazuje jednak na to, że nas ten problem nie dotyczy.

Tymczasem styczeń szpital zakończył nieco pod kreską, jak się wyraził dyrektor – “orientacyjnym wynikiem” ok. 280 tys. zł straty, przy 260 tys. zł amortyzacji. Karol Mońko podkreśla jednak, że pierwsze miesiące każdego roku są zawsze bardzo trudne. – Wchodzimy w nie ze starym finansowaniem i bez korekt, a dodatkowo, co było dla nas potężnym ciosem, NFZ w dniu 1 lutego poinformował nas, że od Nowego Roku zmianie ulegają wynagrodzenia za świadczenia udzielane pacjentom do 18 roku życia. – mówi. – W naszym przypadku skutkuje to tym, że zamiast 270 tys. zł ryczałtu za gotowość oddziału dziecięcego otrzymaliśmy 60 tys. zł za rzeczywiste wykonane świadczenia – wyjaśnia.

– Krótko mówiąc NFZ wyłączył z ryczałtu sieciowego oddział dziecięcy, co jest absolutnie niezgodne z Ustawą o sieci szpitali, która umiejscawia w sieci – ryczałcie te oddziały podstawowe, które w momencie wejścia ustawy w życie w danym szpitalu istniały – tłumaczy dyrektor lecznicy. – Ale co tam Ustawa. Zarządzenie Prezesa NFZ jest w naszym kraju ważniejsze niż ustawa uchwalona przez Sejm RP – mówi Karol Mońko. – Mocno orientacyjny wynik stycznia w tej sytuacji to strata ok 280 tys. zł w stosunku do ok 260 tys. zł amortyzacji.

Wynik finansowy szpitala za luty 2021 r. znany będzie po 25 marca. Finanse szpitala oraz planowana restrukturyzacja służby zdrowia będą tematem dyskusji podczas najbliższego posiedzenia komisji zdrowia rady powiatu (18.03.)

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News