NewsWOLSZTYN

To będzie najczarniejszy rok. Ponad 50 proc. więcej zgonów w gminie Wolsztyn2 min na czytanie

News - To będzie najczarniejszy rok. Ponad 50 proc. więcej zgonów w gminie Wolsztyn - myregion

Rok 2021 zapowiada się na rekordowy pod względem liczby zgonów w gminie Wolsztyn. Do końca września Urząd Stanu Cywilnego odnotował ich aż o 52 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. 

Drugi rok pandemii odbija wyraźne piętno na mieszkańcach. Od 1 stycznia do 30 września 2021 r. Urząd Stanu Cywilnego w Wolsztynie zarejestrował 389 zgonów, czyli o 133 więcej niż w tym samym okresie 2020 r. To wzrost o 52 proc. W kwietniu ubiegłego roku, gdy w Polsce i ościennych powiatach liczba zgonów wyraźnie rosła, Bernadetta Zamelczyk, kierownik USC w Wolsztynie mówiła, że w gminie Wolsztyn liczba ta utrzymuje się na podobnym poziomie, co zwykle – ok. 30 w miesiącu. Poważny wzrost przyniósł dopiero koniec roku. W 2021, od początku roku, średnio w miesiącu umiera w Wolsztynie ok. 10 osób więcej niż przed pandemią i na jej początku. 

– Podsumowując cały rok, już w 2020 zgonów było więcej niż w latach poprzednich – przyznaje Bernadetta Zamelczyk. – Wzrost ten nastąpił jednak dopiero w czwartym kwartale. Od stycznia do września 2020 r. w gminie zmarło 256 osób, a od 1października do 31 grudnia aż 169. W sumie 425 osób – mówi. Trzeba jednak pamiętać, że pod koniec roku w wolsztyńskim szpitalu funkcjonował oddział covidowy, na który trafiali mieszkańcy całego powiatu i regionu, nie tylko gminy Wolsztyn, a mimo starań lekarzy, pacjenci umierali i także ich śmierć znajduje odbicie w wolsztyńskich statystykach.

A jak powiedział nam jeden z byłych pacjentów, którzy byli tu leczeni, był jednym z nielicznych pacjentów respiratorowych, którzy przeżyli… O ile nie jedynym. Tymczasem po wygaszeniu oddziału w styczniu, z nielicznymi wyjątkami, mówić można jednak w zasadzie tylko o zgonach mieszkańców. 

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News