NOWY TOMYŚL

Ta historia odbiła się szerokim echem na świecie. Dzięki bibliotece poznali ją najmłodsi2 min na czytanie

NOWY TOMYŚL - Ta historia odbiła się szerokim echem na świecie. Dzięki bibliotece poznali ją najmłodsi - myregion

Strefa Koloru biblioteki w Nowym Tomyślu wraz z wojskową klasą 3C oraz jej wychowawcą – Maciejem Mencelem z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Zespole Szkół Nr 1 w Nowym Tomyślu, przeprowadziła dla dzieci klas II Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Tomyślu warsztaty online pt. ”Żołnierz bez munduru”. Ich bohaterem był niedźwiadek Wojtek – dzielny żołnierz, który wraz z Armią Andersa wędrował przez Bliski Wschód i brał udział w bitwie pod Monte Cassino.

Dzieci obejrzały poświęcony im materiał filmowy i wysłuchały przeczytanych przez Weronikę Ratajczak kilku fragmentów książki „Wojtek żołnierz bez munduru” autorstwa Elizy Piotrowskiej. Opowieści o niedźwiadku Wojtku udokumentowane zostały zbiorem interesujących zdjęć, które z pewnością wpłynęły na wyobraźnię młodych odbiorców. Historia tego nietypowego żołnierza odbiła się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale również w świecie, np. w Szkocji, we Włoszech czy w Wielkiej Brytanii można znaleźć pomniki tego niedźwiadka. Jednak gdyby nie wojsko, ten żołnierz bez munduru nie mógłby wykazać się swoją odwagą i braterstwem. To właśnie wojsko tworzy rodzinę, na której można polegać, dzięki takim relacjom czuje się wspólnotę i odpowiedzialność za drugiego człowieka. W przygotowanym przez siebie filmie ze szkolenia o tym właśnie starali się przekonać swoich młodszych kolegów uczniowie klasy mundurowej. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądają ćwiczenia na poligonach, zajęcia z musztry, szkolenie taktyczne i strzeleckie, w których udział brała klasa 3C. 

Może w efekcie przeprowadzonych bardzo żywiołowo i profesjonalnie warsztatów, wśród ich uczestników znajdą się i tacy, którzy przy wyborze przyszłej ścieżki zawodowej wezmą pod uwagę m. in. służbę wojskową. Pozostaje też mieć nadzieję, że przeprowadzone w ramach projektu: ”Wydarzyło się naprawdę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, warsztaty utwierdziły młodych uczestników w przekonaniu, jak ważne w życiu są odwaga, męstwo i braterstwo. 

RED

NOWY TOMYŚL - Ta historia odbiła się szerokim echem na świecie. Dzięki bibliotece poznali ją najmłodsi - myregion
Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w NOWY TOMYŚL