NewsREGION

Szpitale zapełniają się błyskawicznie. Nasze oddziały covidowe są wypełnione po brzegi1 min na czytanie

News - Szpitale zapełniają się błyskawicznie. Nasze oddziały covidowe są wypełnione po brzegi - myregion

Otwarty trzy dni temu (23.11.) oddział covidowy w Wolsztynie pierwszej doby miał tylko jednego pacjenta, na drugi dzień zajętych było 18 łóżek, a dziś wszystkie 25. Ani jednego wolnego łózka nie ma też w szpitalu w Nowym Tomyślu, a w Grodzisku Wielkopolskim – według danych NFZ z godz. 13.20 – wolne było jedno łóżko respiratorowe. – Co oczywiście nie oznacza, że jakiś pacjent pozostanie bez pomocy i opieki – podkreśla Mikołaj Woźniak z wielkopolskiego NFZ. – Call-center działa i koordynuje działania pogotowia i szpitali w Wielkopolsce – zapewnia.

A w ciągu czterech dni w wielkopolskich szpitalach przybyło 301 łóżek dla pacjentów z Covid-19, z czego połowa natychmiast się zapełniła. Obecnie na 1 tys. 701 miejsc w szpitalach i na oddziałach covidowych leży 1259 pacjentów. Zajętych jest też 59 ze 103 łóżek respiratorowych w województwie. Do poniedziałku uruchomionych zostanie kolejnych 270 łóżek, w tym m. in. 20 w Lesznie, 103 w Szamotułach czy 90 w Chodzieży.

– Żeby uniknąć najbardziej dotkliwych skutków choroby trzeba się szczepić – zachęca Mikołaj Woźniak. – Mamy sygnały, że w ostatnich dniach liczba szczepień przeciwko Covid-19 nieznacznie wzrosła, ale to wciąż za mało – dodaje, że w wielu punktach szczepień covidowych dostępne są także bezpłatne szczepionki przeciwko grypie. Oba preparaty można przyjąć podczas jednej wizyty. Bezpłatnie może się zaszczepić każda osoba dorosła.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News