NewsREGION

Szpitale powiatowe tworzą łóżka covidowe, ale borykają się z brakami personelu medycznego2 min na czytanie

News - Szpitale powiatowe tworzą łóżka covidowe, ale borykają się z brakami personelu medycznego - myregion

Podczas wczorajszej (15.10.) konferencji prasowej wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk poinformował, że łóżka dla pacjentów z podejrzeniem lub z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem zostaną uruchomione w szpitalach powiatowych. Dyrektor lecznicy w Nowym Tomyślu – Tomasz Przybylski, decyzję w tej sprawie dostał w nocy. Szef placówki w Wolsztynie – Karol Mońko, jeszcze czeka. Wojewoda ma wydać kilkanaście takich decyzji najpóźniej do czwartku (22.10.).

W lecznicy w Nowym Tomyślu jest 17 łóżek covidowych i trzy z respiratorami. Jak informuje dyrektor Przybylski w tej chwili w szpitalu jest pięć osób z potwierdzonym COVID-19. – Pacjenci są w stanie ciężkim, ale żaden z nich nie potrzebuje respiratora – mówi. Podkreśla jednak, że łóżka i sprzęt to nie wszystko. Największy kłopot jest z personelem medycznym. Podstawowe oddziały w szpitalu mają w tej chwili minimalną ilość personelu niezbędną do funkcjonowania. Do tego zdarza się, że osoby po kontakcie z zakażonymi trafiają na kwarantannę, co jeszcze dodatkowo komplikuje sytuację. – Na razie sobie radzimy – mówi dyrektor. Wyjaśnia, że wczoraj minister zdrowia zapowiedział dodatkowe wynagrodzenie dla personelu medycznego opiekującego się pacjentami zarażonymi koronawirusem. – Mam nadzieję, że decyzje w tej sprawie zostaną podjęte równie szybko, jak decyzja o łóżkach covidowych – mówi Przybylski.

Dyrektor szpitala w Wolsztynie został zobowiązany do wyznaczenia 12 łóżek covidowych i dwóch z respiratorami. – Czekamy jeszcze na decyzję wojewody – mówi Mońko, który też mierzy się z brakiem personelu i jak wyjaśniał w środę (14.10.), szpital odnotowuje liczne braki kadrowe spowodowane bądź kwarantannami, bądź zwolnieniami L-4. – Stworzyliśmy system zastępstw, aby zapewnić minimalna, lecz bezpieczną dla pacjentów, obsadę personelu medycznego pracującego w oddziałach – zapewniał wówczas. Dziś mówi, że decyzję wojewody w sprawie łóżek covidowych dostanie prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwóch dni.

Wojewoda Mikołajczyk informuje tymczasem, że liczba miejsc w wielkopolskich szpitalach ma wzrosnąć o ok. 300. Obecnie jest ich ok. 830. Szpital przy ulicy Szwajcarskiej w Poznaniu jest prawie wypełniony. Najwięcej pacjentów ma docelowo przyjąć szpital w Wolicy, w którym dostępnych będzie 120 łóżek. Decyzje obejmą po kilkanaście covidowych łóżek m.in. w szpitalach w Kępnie, Międzychodzie, Ostrowie Wielkopolskim czy Środzie Wielkopolskiej, ale też w wspomnianym Nowym Tomyślu i Wolsztynie.

JP

Podziel się informacją ...
 • 56
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  56
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News