NewsWOLSZTYN

Szpital żąda testów od ojców, którzy chcą być przy porodzie. NFZ twierdzi, że to bezprawne2 min na czytanie

News - Szpital żąda testów od ojców, którzy chcą być przy porodzie. NFZ twierdzi, że to bezprawne - myregion

Wolsztynianka ma rodzić za kilka dni, ale nadal nie wie, czy jej mąż będzie mógł być przy niej. – Lekarz i położna mówią, że powinien uczestniczyć w porodzie, ale szpital żąda testu. Tymczasem 10 lipca prezes NFZ wydał zarządzenie, że to nielegalne – mówi kobieta. Próbowała nawet kontaktować się z rzecznikiem praw pacjenta, ale bezskutecznie. Podkreśla, że tak być nie powinno. – Salę poporodową też dzieli się z innymi i wtedy zagrożenia nie ma? – pyta. 

Wolsztyński szpital wyjaśnia nam, że decyzję o tym, by osoba chętna, by towarzyszyć kobiecie przy porodzie, miała wynik testu, podjął ordynator oddziału położniczo – ginekologicznego Stanisław Wyrzykowski. Lecznica nie wyjaśnia jednak podstawy prawnej decyzji. Tymczasem wykonanie testu kosztuje około 500 zł, a szpital wymaga, by nie był starszy niż pięć dni. To trudne, bo dokładnego terminu porodu przewidzieć się nie da. Stąd może się zdarzać, że trzeba zrobić dwa lub trzy testy. Z obowiązku legitymowania się negatywnym wynikiem testu zrezygnowano za to w Nowym Tomyślu. Dyrektor tamtejszego szpitala Tomasz Przybylski mówi nam, że od połowy maja takiego wymogu nie ma. 

Oficjalny komunikat w tej sprawie wydał Narodowy Fundusz Zdrowia. Przed miesiącem podano, że nieuzasadnione i nieracjonalne jest żądanie wykonania testu przez osoby towarzyszące na pięć dni porodem. Uzasadniono, że poród – co do zasady – jest zdarzeniem nieplanowanym. – Zgodnie z aktualnymi zaleceniami szpital nie ma prawa uzależniać obecności osoby towarzyszącej od wyniku testu w kierunku koronawirusa – wyjaśnia Marta Żbikowska – Cieśla, rzeczniczka prasowa NFZ. Dodaje jednak, że dyrektor lecznicy może zdecydować o tym, czy szpital posiada odpowiednie warunku dla porodów rodzinnych. – Jeżeli takie są, wystarczy zachowanie reżimu sanitarnego, by osoba towarzysząca mogła przy porodzie być – zaznacza rzeczniczka Funduszu.

JP

Podziel się informacją ...
 • 35
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  35
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News