GRODZISKNews

Szpital wciąż grubo pod kreską, a radni poparli plan naprawczy bez szans na powodzenie2 min na czytanie

GRODZISK - Szpital wciąż grubo pod kreską, a radni poparli plan naprawczy bez szans na powodzenie - myregion

Miesiąc temu radni powiatowi zatwierdzili sprawozdanie finansowe SP ZOZ w Grodzisku Wielkopolskim, choć nie byli zadowoleni, że powiat musi pokryć stratę rzędu blisko 2 mln zł. Alternatywą, jak zawsze, była likwidacji szpitala. Z opinii biegłego rewidenta kontrolującego bilans szpitala wynikało, że na wysokość straty wpływ miało m.in. nieujęcie w planach finansowych kosztów podwyżek płac w kwocie 307 tys. 502 zł oraz wysokość odszkodowania, które sąd apelacyjny zasądził szpitalowi na rzecz Kardiologicznego NZOZ Renimed w kwocie 389 tys. 100 zł wraz z odsetkami, który miał stworzyć w lecznicy pracownię kardiologii inwazyjnej i wykonywać wysoko specjalistyczne zabiegi kardiologiczne. Plany się nie powiodły, a NZOZ rozwiązał umowę ze szpitalem żądając 8 mln zł odszkodowania za poniesione straty.

Podczas ostatniej sesji rady powiatu dyrektor lecznicy – Halina Sroczyńska przedstawiła plan naprawczy dla szpitala, ale ten z góry skazany jest na niepowodzenie w związku z epidemią, ale nie tylko. Z analizy mocnych i słabych stron placówki wynika, że szpital ma doświadczona kadrę, ale lekarzy i pielęgniarek jest za mało, jest też monopolistą w powiecie, ale ościenne powiaty są dla niego dużą konkurencją no i wreszcie ma wprawdzie niezbędny sprzęt, ale jest on stary i wyeksploatowany, a na nowy nie ma pieniędzy. O tego dochodzi zadłużenie, wysokie koszty przy niskim kontrakcie z NFZ-tem i brak możliwości świadczenia usług komercyjnych. Na domiar złego, jego podstawowa działalność lecznicza została właśnie ograniczona przekształceniem znacznej części lecznicy w oddziały zakaźne w wyniku czego szpital może tracić i tak już niewystarczającą kadrę medyczną. 

Taki bilans nie nastraja optymistycznie, a zdaniem dyrekcji kompleksowe działania zmierzające do poprawy sytuacji nie są obecnie możliwe. Trzeba będzie działać wyrywkowo, a pieniędzy szukać zwiększając świadczenia ambulatoryjne, redukując kadrę administracyjną i oszczędzając na zakupach i usługach. Mimo to, radni jednogłośnie przyjęli taki plan do realizacji.

EI

Podziel się informacją ...
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK