NewsWOLSZTYN

Szpital pożyczy kolejne pieniądze od swojego największego wierzyciela2 min na czytanie

News - Szpital pożyczy kolejne pieniądze od swojego największego wierzyciela - myregion

Chodzi o rolowanie spłaty długu zaciągniętego na rozbudowę szpitala. Dyrektor Karol Mońko negocjował przejęcie pożyczki zaciągniętej w instytucji finansowej przez jakiś bank i wydłużenie terminu spłaty z 7 (na początku rozmów) do nawet 15 lat. Nie wyszło.

Jak poinformował dziś (29.12.) starosta Jacek Skrobisz, trwające półtora roku rozmowy z bankami dotyczące restrukturyzacji zadłużenia szpitala zakończyły się fiaskiem. Banki odmówiły przejęcia długu i wydłużenia terminu spłaty pożyczki z Siemens Finance, która najbardziej obciąża budżet szpitala. Obecnie do spłaty pozostało ok. 6,5 z 10 mln zł kapitału spłacanego w miesięcznych ratach po 133 tys. zł, a termin spłaty to 2025 r.

Karol Mońko informował w maju, że prowadzi rozmowy z BGK, PKOBP oraz PNB i już wtedy podkreślał, że nie wyklucza renegocjacji umowy z samym Siemens Finance. Jak czas pokazał, tylko one przyniosły jakiś efekt. Spółka ma wydłużyć szpitalowi okres spłaty zobowiązania o dwa lata, ale szpital weźmie od niej kolejną pożyczkę na 300 tys. zł. Jak wyjaśniał starosta, mimo to, miesięczna rata spadnie do ok. 76 tys. zł, co ułatwi szpitalowi bieżące funkcjonowanie.

Pożyczka z Siemens Finance to jednak nie jedyne takie zobowiązanie szpitala. Lecznica ma jeszcze do spłacenia m. in. ok. 450 tys. zł pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, której miesięczna rata wynosi niespełna 22 tys. zł oraz 900 tys. zł pożyczki udzielonej w czerwcu przez powiat wolsztyński. Ta jednak najprawdopodobniej zostanie umorzona. Jacek Skrobisz zapowiedział już, że złoży w tej sprawie stosowny wniosek. Obecnie – jak poinformował szef komisji zdrowia rady powiatu Ryszard Kurp – zadłużenie szpitala z tytuły zaciągniętych kredytów i pożyczek wraz z odsetkami to ok. 18 mln. zł.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News