NewsWOLSZTYN

Szlachetna Paczka nie zwalnia tempa. W tym roku pomoże większej liczbie osób2 min na czytanie

News - Szlachetna Paczka nie zwalnia tempa. W tym roku pomoże większej liczbie osób - myregion

W sobotę (13.11.) otwarto bank rodzin Szlachetnej Paczki. W rejonie obejmującym powiat wolsztyński i gminę Grodzisk Wielkopolski dziesięć rodzin ma już swoich darczyńców. Historia jednej z nich została opublikowana wczoraj (17.11.), a już dziś ok. 6.30 znalazł się darczyńca. Grażyna Kliks, liderka Szlachetnej Paczki w rejonie, informuje, że do końca przyszłego tygodnia pojawią się jeszcze kolejne rodziny, które potrzebują wsparcia. – Już wiemy, że w tym roku pomoc trafi do większej grupy ludzi niż w ubiegłym roku – mówi pani Grażyna.

Od początku Szlachetnej Paczki podstawowa zasada jest taka, że rodziny nie mogą zgłaszać się same. Wolontariusze kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej, sołtysami czy pielęgniarkami pracującymi w terenie. Trzeba też spełniać kryterium finansowe. Dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 700 zł. Liczy się to co zostaję rodzinie w portfelu po opłaceniu wszystkich rachunków.

Przez ostatnie kilka lat zmieniła się grupa osób, do których trafia pomoc. Rzadziej są to rodziny wielodzietne. – W tym roku to głównie rodziny, gdzie jedyny żywiciel zmarł tragicznie. Przyczyny są różne, czasami jest to samobójstwo, innym razem choroba nowotworowa. Mamy też grupę osób, która walczy z chorobą i przez to ich sytuacja finansowa się pogorszyła – mówi pani Grażyna.

Opowiada historię kobiety, która została sama z córką po śmierci męża. – Jeszcze gdy mąż żył nie powiedziała mu, że popsuła się pralka. Nie chciała go denerwować. Po prostu prała ręcznie. Teraz prosi o tę pralkę – opowiada pani Grażyna. Potrzeby rodzin nie są wygórowane. Potrzebna jest żywność, środki czystości, opał na zimę i wsparcie w rehabilitacji.

Wolontariusze podkreślają, że jeśli ktoś nie jest wstanie samodzielnie zorganizować paczki lub obawia się, że nie znajdzie grupy pomocników może się z nimi skontaktować. – Możemy taką osobę dołączyć do paczki jako współdarczyńcę – mówi pani Grażyna, do której można napisać na adres grazyna.hamrol@poczta.onet.pl lub na facebooku rejonu.

Weekend cudów, czyli chwila, kiedy paczki trafią do rodzin odbędzie się 11 i 12 grudnia – dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia. Po raz kolejny magazyn znajdzie się siedzibie Wolsztyńskiego Domu Kultury.

JP

Zdjęcie z pakowania prezentów z finału Szlachetnej Paczki w ubiegłym roku.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News