GRODZISKNews

Szkodzą środowisku, zagrażają życiu. Gdzie można wyrzucać elektrośmieci?2 min na czytanie

GRODZISK - Szkodzą środowisku, zagrażają życiu. Gdzie można wyrzucać elektrośmieci? - myregion

W codziennym życiu „produkujemy” drobne elektroodpady takie jak: zużyte płyty CD, baterie, żarówki, tonery, telefony komórkowe i ładowarki. Do zwykłych śmieci nie możemy ich wyrzucać, bo są szkodliwe. W każdej tonie baterii znajduje się kilka kilogramów niebezpiecznych dla środowiska i zdrowia pierwiastków rtęci – tlenku , niklu, litu, kadmu i ołowiu.

Te pierwiastki są toksyczne, awW przypadku dostania się ich do organizmu, wraz ze skażoną wodą lub żywnością, mogą doprowadzać do ciężkich i przewlekłych chorób układu pokarmowego, nerwowego, zaburzenia czynności nerek, nadciśnienia, a także zmian nowotworowych.

Od nas zależy, czy zużyte w naszych domach baterie nie staną się źródłem naszych chorób. Rozejrzyjmy się i sprawdźmy, gdzie można bezpiecznie wyrzucić takie odpady. 

W powiecie grodziskim Związek Międzygminny Selekt zainstalował kilka punktów drobnych elektroodpadów. To specjalne pojemniki złożone z siedmiu tub, z których każda posiada swój otwór wrzutowy oraz oznaczenie na jakie elektroodpady jest przeznaczona. Konstrukcja pojemnika zapobiega przedostaniu się wody do wnętrza, a otwory wrzutowe przeznaczone na dany odpad są odpowiedniego kształtu. Tuba przeznaczona do wrzucania zużytych żarówek wypełniona jest specjalnym materiałem zapobiegającym ich potłuczeniu. 

Adresy punktów:

Wielichowo, ul. Grodziska

Rakoniewice, ul. Nowotomyska, pod łącznikiem do hali sportowej

Grodzisk Wlkp., ul. Żydowska

Kamieniec, ul. Rolna, przy placu zabaw

Elektroodpady często są też zbierane w szkołach czy przy większych marketach. Można je również bezpłatnie oddać w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ( PSZOK), które funkcjonują na terenie każdej gminy.

Adresy punktów PSZOK:

Gmina Grodzisk Wielkopolski – Grodzisk Wielkopolski, ul. Kościańska

Gmina Rakoniewice, Goździn – teren dawnego składowiska odpadów

Gmina Wielichowo, Wielichowo Wieś – teren dawnej hydroforni

Gmina Kamieniec – Plastowo. 

Gmina Granowo – Granowo, ul. Komunalna w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK