NewsWOLSZTYN

Szeregowi radni z dietami 1720 zł i wielka tajemnica wokół podwyżki dla burmistrza2 min na czytanie

News - Szeregowi radni z dietami 1720 zł i wielka tajemnica wokół podwyżki dla burmistrza - myregion

Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz portal, w biurze Rady Miejskiej Wolsztyna leżą już projekty uchwał w sprawie podwyżek dla radnych i burmistrza Wojciecha Lisa. Choć w porządku sesji nie ma punktu dotyczącego podwyżek, przewodniczący Jarosław Adamczak już kilka dni temu zapowiadał, że zostaną one wprowadzone podczas głosowania rutynowym wnioskiem o poszerzenie tego porządku i jeśli oczywiście radni się do tej zmiany przychylą, uchwały będą procedowane.

Jednocześnie, przewodniczący rady mówił o tym, że wysokość tych podwyżek będzie omawiana na wspólnej komisji w dniu sesji, czyli w najbliższą środę (24.11.) i ich wysokość jeszcze nie jest znana… Niektórzy radni są jednak bardziej rozmowni i ich zadaniem wysokość diet znana jest już od kilku dni. Ma to być 1720 zł dla szeregowego radnego nie pełniącego żadnej funkcji w radzie. Dieta przewodniczącego to natomiast 70 proc. podstawy, czyli 3 tys. zł. Zmieniona zostanie zatem także uchwała dotycząca proporcji pomiędzy dietami funkcyjnych i niefunkcyjnych radnych. Do tej pory szeregowy radny dostawał dietę w kwocie 500 zł, a przewodniczący – jak mówili wcześniej radni, ok. 1 tys. 400 zł.

Nic jednak nie zostanie radnym dane za darmo. Raz na zawsze zniknąć ma tzw. nieobecność usprawiedliwiona. Żadna choroba czy pogrzeb nie uratują diety, jeśli radny nie weźmie udziału w jakimkolwiek posiedzeniu i to nie tylko zaplanowany, ale także zwołanym w trybie pilnym czy nadzwyczajnym.

Osobną kwestią jest wynagrodzenie burmistrza, które także ma wzrosnąć. Ile? Tego nie wiedzą nawet sami radni. Twierdzą, że uchwała została przygotowana przez ratusz i lezy w biurze rady, ale nikomu z radnych nie została pokazana. Biuro rady może udostępnić dokument, ale tylko za zgodą przewodniczącego rady, a Jarosław Adamczak odmówił usprawiedliwiając tę decyzję tym, że sam nie wie czy i jaka kwota jest tam wpisana oraz tym, że będzie to jeszcze przedmiotem dyskusji na posiedzeniu komisji tuż przed sesją. Obecnie w ratuszu trwa spotkanie przewodniczącego Adamczaka z Wojciechem Lisem – jak powiedział przewodniczący – właśnie w sprawie tej uchwały.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News