NewsWOLSZTYN

Szereg nieprawidłowości na oddziale ratunkowym. NFZ zapowiada kontrolę2 min na czytanie

News - Szereg nieprawidłowości na oddziale ratunkowym. NFZ zapowiada kontrolę - myregion

– NFZ po analizie realizacji świadczeń na SOR w Wolsztynie, stwierdził szereg nieprawidłowości – informuje Marta Żbikowska – Cieśla, rzecznik prasowy wielkopolskiego oddziału NFZ. – Na podstawie analizy dokumentacji zaobserwowaliśmy wzrost liczby sprawozdawanych świadczeń niewspółmierny do dotychczasowej działalności szpitala oraz nieprawidłowości w przekazywanych danych – tłumaczy Żbikowska-Cieśla. 

Rzeczniczka podaje, że kolejne nieprawidłowości, to wykazywanie w raportach świadczeń (np. echokardiografii), dla których nie można znaleźć potwierdzenia wykonania, ani ich wyniku w papierowej dokumentacji. – U wszystkich sprawdzanych pacjentów szpital odnotowywał również „jednodniową hospitalizację pacjenta w SOR”. To oczywiście wchodzi w skład procedur właściwych dla szpitalnych oddziałów ratunkowych, ale tylko w przypadku spełnienia kilku warunków. Na podstawie analizy dokumentacji tych konkretnych pacjentów jasno widać, że nie u wszystkich zostały one spełnione. W takim wypadku stanowi to bezwzględne naruszenie umowy i w ocenie oddziału prowadzi do sztucznego wzrostu danych statystycznych, co ma wpływ na obliczenie wysokości ryczałtu dobowego w SOR – informuje Marta Żbikowska – Cieśla. 

Przedstawicielka Funduszu zaznacza, że jeśli zostanie stwierdzone, że było to działanie celowe, może to zostać uznane za wprowadzanie NFZ w błąd, celem niekorzystnego wydatkowania środków publicznych. – Wezwaliśmy szpital do korekty wskazując termin najpierw do 30 listopada, a następnie do 30 grudnia. Niestety, placówka dokonała korekty wyłącznie kilku pojedynczych przypadków – informuje rzeczniczka. Zaznacza, że „wobec absolutnego braku współpracy ze strony szpitala i to pomimo obszernej korespondencji”, NFZ nie widzi innego rozwiązania, jak tylko wszczęcie postępowania kontrolnego wobec szpitala. – Pomimo wskazania tych nieprawidłowości, szpital cyklicznie składa wnioski o przeliczenie ryczałtu SOR, argumentując je „nawałem pracy i kosztów”. Tymczasem NFZ ma obowiązek traktować równo wszystkie placówki – dodaje przedstawicielka wielkopolskiego oddziału Funduszu. 

Szpital jest zaskoczony uwagami. – Przygotowujemy właśnie wyjaśnienia – zaznacza dyrektor, Karol Mońko.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News