NewsWOLSZTYN

Szef drogówki po serii wypadków: Poprawa bezpieczeństwa na przejściach to priorytet2 min na czytanie

News - Szef drogówki po serii wypadków: Poprawa bezpieczeństwa na przejściach to priorytet - myregion

W minionym 2021 roku na drogach powiatu wolsztyńskiego zginęło dziewięć osób, a połowa z nich to piesi. Ostatnia ofiara to 64-letnia kobieta potrącona na przejściu dla pieszych na ul. Dąbrowskiego w Wolsztynie. Jak mówi asp. sztab. Piotr Horowski, szef wolsztyńskiej drogówki, poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych to priorytet, ale nic nie zastąpi zdrowego rozsądku.

Lada moment rozpoczną się prace związane z doświetleniem przejść dla pieszych przy ul. Niałeckiej w Wolsztynie i w Karpicku przy rondzie na DK 32 w kierunku Poznania. Są też starania o lepsze oświetlenie dojścia do przejścia na ul. Żeromskiego. Zarówno przejście na ul. Niałeckiej, jak i przy rondzie zostały wskazane jako źle oświetlone przez komisję, która w pierwszej połowie roku kontrolowała widoczność w rejonie wszystkich przejść w powiecie wolsztyńskim w związku ze zmianą przepisów ruchu drogowego. 

Przypomnijmy, że od 1 czerwca 2021 r. pieszy ma przed pojazdem pierwszeństwo na drodze nie tylko wówczas, gdy już znajduje się na przejściu dla pieszych, ale także wtedy, gdy się do niego dopiero zbliża. Jak podkreśla Piotr Horowski, u wielu pieszych przepis wzbudził nadmierną pewność i przekonanie, że mogą wchodzić na jezdnię bez uprzedniego upewnienia się, że jest to bezpieczne. – A to błąd. Bo tak naprawdę nie chodzi o to, kto ma pierwszeństwo, tylko by cało przejść przez jezdnię. Pieszy nie ma szans w starciu z samochodem, a gdy dojdzie do tragedii, to możemy sobie powtarzać, że przecież miał pierwszeństwo, ale niczego to już nie zmieni – apeluje do mieszkańców powiatu o rozsądne traktowanie przepisu. Na przejściach dla pieszych w tym roku zginęły cztery osoby. Kilka innych zostało rannych. Horowski zapowiada także m.in. wniosek o doświetlenie dojścia do przejścia dla pieszych na ul. Żeromskiego, na którym do tragicznego wypadku doszło 14 grudnia. Tir potrącił tam 55-letnią mieszkankę Wolsztyna, a w wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła w szpitalu. 

Tylko do końca listopada na drogach powiatu wolsztyńskiego doszło do 295 kolizji i 31 wypadków. 30 osób zostało rannych a sześć zginęło. Policjanci zatrzymali 91 nietrzeźwych kierowców pojazdów mechanicznych i rowerzystów. Pełne dane za 2021 rok poznamy w styczniu. Niestety już teraz wiadomo, że bilans ofiar śmiertelnych i rannych będzie wyższy.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News