NewsREGION

Szczepionka przeciwko grypie? Farmaceuci rozkładają ręce: Czekamy…1 min na czytanie

News - Szczepionka przeciwko grypie? Farmaceuci rozkładają ręce: Czekamy… - myregion

Szczepionek nadal nie ma w Wolsztynie i jest z nimi problem również w Nowym Tomyślu i Grodzisku. W jednej z nowotomyskich aptek farmaceutka wprost przyznaje, że nawet nie są tworzone listy kolejkowe. – Nie chcemy robić ludziom złudnej nadziei. Nie wiemy, ile szczepionek dostaniemy. Czekamy. Podobno mają być na początku października – mówi. – Zainteresowanie jest naprawę duże, a my codziennie pytamy w hurtowniach – przyznają tymczasem farmaceuci z Grodziska Wielkopolskiego. Niektórzy dodają, że otrzymali pytania dotyczące zainteresowania szczepionkami od firmy, która ma wprowadzić na rynek szczepionki donosowe. Podobno niedługo.

Farmaceuci podkreślają, że na każdą szczepionkę trzeba mieć receptę, a ta ważna jest 30 dni. – Po tym czasie traci ważność i trzeba wrócić do lekarza po nową. Niektórzy lekarze są zapobiegliwi korzystają z możliwości wypisania recepty ważnej przez 365 dni, ale nie wszyscy. Dlatego w przypadku recepty na szczepionkę przeciwko grypie, gdy nie ma możliwości wykupienia jej od ręki, warto poprosić lekarza, by zwrócił na to uwagę – radzi Stefan Piechocki z Apteki Rodzinnej w Wolsztynie. 

Ceny szczepionek są ustalone urzędowo. Bez refundacji to 95,73 zł za Fluenz Tetra dla dzieci, 45,78 zł za Vaxigrip Tetra i 47,83 zł za Influvac Tetra. Refundacja w wysokości 50 proc. przysługuje osobom powyżej 65 roku życia, a dla seniorów powyżej 75 roku życia jest bezpłatna. Przynajmniej w teorii, bo skoro nie ma w hurtowniach i aptekach, to nikomu nic po takim przywileju. – Do bezpłatnego szczepienia seniorów w ogóle nie dostaliśmy jeszcze żadnych szczepionek przeciwko grypie, więc każdy musi przyjść z własną, kupioną w aptece – usłyszeliśmy w puncie szczepień przychodni Panaceum w Nowym Tomyślu. 

EI

Podziel się informacją ...
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News