NewsREGION

Szacowanie strat w tym roku przez internet. Rolnicy mówią, że państwo chce oszczędzać na odszkodowaniach2 min na czytanie

News - Szacowanie strat w tym roku przez internet. Rolnicy mówią, że państwo chce oszczędzać na odszkodowaniach - myregion

W tym roku szacowania strat w terenie nie będzie. Mimo tego, że przygotowania gminnych komisji były na finiszu, a niektóre wnioskowały nawet do wojewody o powołanie dodatkowych członków. – Wówczas otrzymaliśmy informację, że komisje gminne nie będą się w tym roku tym zajmować – mówi nam Michał Nowak z Urzędu Gminy w Siedlcu. 

Według nowych zasad producent rolny po zalogowaniu się do specjalnej aplikacji będzie wypełniać wniosek o oszacowanie strat w uprawach rolnych, w których Klimatyczny Bilans Wodny w danym okresie wskazuje na możliwość spadku plonów w związku z suszą. Aplikacja będzie przyjmowała kolejne zgłoszenia upraw rolnych dokonywane przez tego samego producenta rolnego do zatwierdzenia przez niego wniosku o oszacowanie strat profilem zaufanym. Protokół oszacowania szkód w formie dokumentu elektronicznego będzie automatycznie wyliczał szkody spowodowane przez suszę po zatwierdzeniu przez producenta rolnego ostatniego zgłoszenia upraw rolnych. Niestety aby zalogować się do aplikacji rolnik musi posiadać profil zaufany. Bez tego nic nie zrobi. Dla części rolników może to być problem, bo do tej pory nie korzystali z takiego rozwiązania.

Aplikacja jeszcze nie ruszyła i nie wiadomo czy będzie działać sprawnie. Założenia są takie, że znajdą się w niej dane z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Mają tam widnieć obszary zgłoszone do dopłat bezpośrednich, bo tylko za straty na takim terenie można otrzymać odszkodowanie. – Do tej pory zdarzały się błędy jeśli rolnik nie zostawił sobie kopi wniosku do ARiMR i zadeklarował na przykład, że na dwóch hektarach ma żyto, a na trzech jęczmień, tymczasem było odwrotnie – mówi Michał Nowak. Wyjaśnia, że potem trzeba było to prostować. Aplikacja ma umożliwić wyeliminowanie takich błędów. 

Straty będą szacowane na podstawie analiz z Instytutu Monitoringu Suszy w Puławach. Komisje w terenie też korzystały z ich wskaźników. Pierwsze jęczmienie ozime są już skoszone, za chwilę rolnicy będą chcieli zbierać kolejne plony. – Jeśli aplikacja będzie działać niewłaściwie, trudno będzie wysłać komisję w teren w trybie awaryjnym. Nie da się oceniać strat, jeśli zboże będzie już skoszone – przyznaje Nowak. Podkreśla, że cyfrowe szacunki dotyczą tylko strat spowodowanych przez suszę. Gminne komisje nadal będą oceniać straty będące efektem podtopień, gradobicia, przymrozków itp. Od dwóch lat rolnicy na naszym terenie walczą jednak głównie z suszą. 

– Obawiam się, że w tych nowych procedurach chodzi o to, żeby wydać mniej pieniędzy na tego typu wsparcie – mówi jeden z rolników w regionie, który prowadzi duże gospodarstwo.

JP

Link do aplikacji: https://aplikacje.gov.pl/app/susza/

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News