EXTRANews

Syndrom nocy sylwestrowej nie daje ci żyć? Zobacz, jak poradzić sobie z kacem2 min na czytanie

EXTRA - Syndrom nocy sylwestrowej nie daje ci żyć? Zobacz, jak poradzić sobie z kacem - myregion

Podczas suto zakrapianych imprez tracimy sód, potas i elektrolity, które uchodzą z organizmu wraz z wodą. Bo alkohol powoduje odwodnienie, a odwodnienie organizmu sprawia, że nas „suszy”. Do tego boli głowa, choć w zasadzie powinna boleć wątroba, która dźwiga ciężar naszej zabawy, a nierzadko pojawiają się też poważne sensacje gastryczne.

Podczas syndromu dnia poprzedniego trzeba uzupełnić niedobory. Specjaliści radzą średnio szklankę wody co pół godziny. Ważne, żeby pić ją powoli, małymi łyczkami. – Najlepiej byłoby w ogóle nie pić alkoholu, a jeśli już się zdarzyło, wybawieniem będzie sok pomidorowy, który zawiera dużo mikroelementów wypłukiwanych z organizmu przez alkohol – radziła przed Sylwestrem, śmiejąc się do łez, jedna z wolsztyńskich pielęgniarek. Sok wspiera też pracę wątroby i przyspiesza oczyszczanie organizmu.

Temat wydaje się niepoważny, ale głównie abstynentom, którzy nie miewają takich problemów. Praktycy wykazują się większą empatią, ale nikt nie chce uchodzić za specjalistę w dziedzinie leczenia kaca. Rada mieszkańców Wolsztyna – woda po ogórkach kiszonych. Sposób stary i sprawdzony, i naprawdę działa, a to za sprawą soli, która pomaga zatrzymać wodę w organizmie.

Na kaca pomoże też porządna jajecznica… O ile, rzecz jasna, się przyjmie. Zawarty w jajkach aminokwas (L-Cysteina) odgrywa istotną rolę w procesie detoksykacji, a nie można zapominać, że nie zależnie od tego czy tylko szumi nam w głowach i jest nam wesoło, czy to już stan upojenia alkoholowego, bycie pijanym oznacza zatrucie organizmu.

Cudowny aminokwas znajduje się też w wołowinie i mięsie drobiowym, fasoli, soczewicy, soi, mleku i jego przetworach – jogurt, kefir, orzeszkach ziemnych czy kukurydzy. Alkohol zabiera ma także z organizmu cukier, więc warto mieć pod ręką miód, banany, soki owocowe… Krótko mówiąc, choć to może okazać się trudne, to trzeba jeść!

W zwalczaniu kaca pomocne będą również napoje izotoniczne dla sportowców albo medykamenty ordynowane pacjentom w stanach odwodnienia przy biegunkach i wymiotach oraz algi. Spirulina dostępna jest w sklepach dla sportowców, ale także w aptekach.

Głowa boli? To za karę! Jest ciężko, ale pod żadnym pozorem nie należy zażywać leków przeciwbólowych, bo ich mieszanie z alkoholem jest bardzo niebezpieczne! Pomóc może chłodny okład. Niektórzy imprezowicze chwalą sobie sen, ale to ruch jest największym sprzymierzeńcem wychodzących z kaca, bo przyspiesza przemianę materii, a w efekcie oczyszczanie się organizmu z resztek alkoholu.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w EXTRA