GRODZISKNews

Syn zastąpił ojca. Michał Drzymała wybrany sołtysem Drzymałowa2 min na czytanie

GRODZISK - Syn zastąpił ojca. Michał Drzymała wybrany sołtysem Drzymałowa - myregion

– Frekwencja mnie zaskoczyła i cieszę się z tego, że wybrano mnie sołtysem – mówi Michał Drzymała, który w poniedziałek (8.02.) zastąpił zmarłego przed dwoma miesiącami ojca – Tadeusza Drzymałę. 

Nowy sołtys podkreśla, że chce kontynuować to, co rozpoczął jego ojciec. Zaznacza, że zależy mu na ukończeniu placu zabaw. Chciałby także, aby do skutku doszedł remont drogi, która obecnie jest w fatalnym stanie. Przyznaje, że frekwencja na wyborach sołeckich go zaskoczyła. – Wcześniej takiej nie było. Przychodziło 20-25 osób, a teraz było około 40 – mówi Michał Drzymała. Cieszy się, że zdecydowana większość mieszkańców go poparła. I ma nadzieję, że nie zawiedzie ich zaufania. 

Ojciec Michała – Tadeusz, był sołtysem Drzymałowa od 1990 roku i radnym gminnym w latach 1990 – 1994. U schyłku lat 90. wraz ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Powrotu Gminy Rakoniewice do Powiatu Wolsztyńskiego i Komitetem Wyborczym Nasz Wolsztyn opowiadał się za włączeniem gminy Rakoniewice do administracyjnych granic powiatu wolsztyńskiego, z którym – jak uważał, Rakoniewice są związane znacznie bardziej niż z Grodziskiem Wielkopolskim. Potem jeszcze dwukrotnie ubiegał się o mandat radnego – w 2014 roku z ramienia własnego komitetu wyborczego, a w ostatnich wyborach samorządowych z ramienia Komitetu Wyborczego Porozumienie Samorządowo – Ludowe.

Pan Tadeusz przez całe życie pielęgnował pamięć o swoim słynnym przodku Michale Drzymale (1857 – 1937) na cześć którego w 1939 roku Podgradowice stały się Drzymałowem. To tu w 1904 roku jego pradziadek kupił działkę, na której zaborca nie pozwolił mu wybudować domu i to właśnie tu stanął słynny wóz Drzymały, w którym przodkowie pana Tadeusza mieszkali do 1909 r. Działka nad stawem, należąca wtedy do Michała Drzymały jest gminy Rakoniewice i stanowi miejsce pamięci oporu polskich chłopów wobec germanizacji, której symbolem stał się Drzymała i jego wóz. Tadeusz Drzymała stanął w jego obronie, gdy w 2015 roku gmina postanowiła wydzierżawić teren prywatnemu przedsiębiorcy. Tadeusz Drzymała zmarł 7 listopada ubiegłego roku. Miał 70 lat. 

ŁR, EI

Podziel się informacją ...
 • 119
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  119
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK