NewsREGION

Sylwester. Czy grożą nam mandaty za fajerwerki? Gdzie i kiedy można strzelać?2 min na czytanie

News - Sylwester. Czy grożą nam mandaty za fajerwerki? Gdzie i kiedy można strzelać? - myregion

Zwolennicy fajerwerków twierdzą, że im więcej i głośniej, tym lepiej. Przeciwni są właściciele zwierząt, wielu seniorów i rodziców małych dzieci, którzy wolą ciszę i spokój. Wielu osobom nie podoba się też bałagan, jaki pozostaje na ulicach po amatorskich pokazach. Tymczasem strzały słychać już od tygodnia, a policja odnotowała już pierwsze zgłoszenia od mieszkańców, których to denerwuje. – Prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia – mówi st. sierż. Mariusz Majewski, rzecznik prasowy nowotomyskiej policji. .Mundurowi przypominają o tym co roku, przy czym kluczowe jest tu stwierdzenie „w miejscach publicznych”. – Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone – dodaje.

W komunikatach policji mowa jest m. in. o tym, że w większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych, ale skąd taka informacja skoro wójtowie i burmistrzowie podkreślają, że to nie ich kompetencje? Kilkunastu włodarzy gmin w powiatach wolsztyńskim, nowotomyskim i grodziskim nie potwierdziło wprowadzenia takiego przepisu miejscowego. Żadnego rozporządzenia w tej sprawie nie wydał także wojewoda wielkopolski, bo lokalne przepisy porządkowe mogą dotyczyć wyłącznie kwestii nieuregulowanych ustawami.

W sprawie takich zakazów zapadło już wiele wyroków sądowych, z których wynika, że są one niedopuszczalne i sprzeczne z prawem, a używanie fajerwerków w celach uatrakcyjnienia własnej uroczystości na terenie prywatnym do godziny 22.00 nie podlega sankcji przewidzianej w art. 51 § 1 Kodeksu Wykroczeń dotyczącego zakłócania spokoju, porządku publicznego i spoczynku nocnego. Oznacza to, że jedyne ograniczenia dotyczyć mogą wyłącznie miejsc publicznych oraz godzin odpalania fajerwerków.

Zgodnie z prawem na terenie prywatnym lub za zgodą właściciela terenu, między 6 a 22 możemy strzelać do woli każdego dnia, a 31 grudnia i 1 stycznia osoby pełnoletnie mogą używać wyrobów pirotechnicznych także w miejscach publicznych. Co jednak z Sylwestrem 2020? Uwzględniając kontrowersyjne rozporządzenie o ograniczeniach w przemieszczaniu się można przyjąć, że do 19 wolno będzie strzelać na ulicach, a potem już tylko we własnym ogródku, a i to – na wszelki wypadek, nie wyprowadzając z mieszkania wszystkich gości.

EI

Podziel się informacją ...
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News