NewsREGION

Święto Niepodległości uczcimy symbolicznie. W tym roku przebiega pod hasłem „Zostań w domu”2 min na czytanie

News - Święto Niepodległości uczcimy symbolicznie. W tym roku przebiega pod hasłem „Zostań w domu” - myregion

W tym roku obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będą symboliczne. W Wolsztynie złożone złożone zostaną kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości. Starosta Jacek Skrobisz wyjaśnia, że w ten sposób odda cześć bohaterom i upamiętni m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, czy Józefa Hallera. Odbędzie się też msza święta w kościele farnym, ale ilość miejsc, ze względu na pandemię, ograniczono do stu. Hołd bohaterom oddadzą też wolsztyńscy licealiści, którzy tradycyjne „Śpiewajmy niepodległej” organizują w internecie. 

Nie odbędzie się Bieg Niepodległości. Sylwia Tomiak – Rozynek, organizatorka wydarzenia przyznaje, że taką decyzję, choć z wielkim żalem, trzeba było podjąć. – Wolsztyńską Dziesiątkę odwołano, kiedy zakażeń dziennie było około 500 zakażeń. Teraz są tysiące. Dlatego uznaliśmy, że organizacja biegu to duże ryzyko – tłumaczy Tomiak – Rozynek. I zaprasza na bieg w przyszłym roku. Odwołano także turniej tenisa stołowego, co roku organizowany w Świteziance. 

Wydarzenia odwołał też Grodzisk. Nie odbędzie się akcja „Niepodległa do hymnu”, nie będzie wspólnego tańczenia poloneza na rynku i apelu przed Pomnikiem Wdzięczności. Jedynie skromna delegacja złoży tam kwiaty. Odbędzie się natomiast msza święta w intencji ojczyzny. O godz. 9.45 w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej. 

Podobnie uroczystości będą obchodzone w Nowym Tomyślu. Odwołano marsz i wydarzenie organizowane co roku przez harcerzy. Zostaną jedynie złożone kwiaty, a msze święte w intencji kraju będą dwie – o godz. 7 i 9 w kościele pw. NMP Nieustającej Pomocy. I obydwie będą transmitowane na Facebooku, na profilu organisty Tomasza Fabiana. 

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News