NewsREGION

Susza! Leśnicy apelują o szczególną ostrożność i liczą na deszcz2 min na czytanie

News - Susza! Leśnicy apelują o szczególną ostrożność i liczą na deszcz - myregion

Wilgotność ścioły leśnej to popołudniami ok. 10 proc., a to oznacza, że w lasach jest bardzo sucho. – Mamy trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, dlatego wybierając się do lasu należy pamiętać, że nie wolno palić żadnych ognisk, a nawet papierosów – podkreśla Jacek Szymków, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Wolsztyn.

– Jeśli już ktoś koniecznie musi zapalić papierosa, to wyłącznie na drodze, na której nie ma ściółki – zaznacza leśnik. Potem trzeba go dobrze zgasić, a peta najlepiej zabrać ze sobą do domu i wrzucić do śmietnika. – Pamiętajmy także, by nie zostawiać w lesie butelek i puszek po napojach oraz innych śmieci – dodaje.

Jak dotąd na terenie nadleśnictwa Wolsztyn mieliśmy tylko jeden pożar lasu powodowany podpaleniem samochodu. Do zdarzenia doszło 22 kwietnia przy ul. Kiełpińskiej w Wolsztynie. Płonął dostawczy mercedes sprinter, a wraz z nim spłonął jeden ar poszycia leśnego i drzewa znajdujące się najbliżej płonącego auta.

Jacek Szymków przestrzega także przed wycieczkami do lasu w nieodpowiednim stroju. – Krótkie spodenki i krótki rękaw to nie jest najlepszy strój na takie spacery. Trzeba pamiętać nie tylko o komarach, ale i kleszczach – wyjaśnia.

– Po przyjściu do domu najlepiej od razu zdjąć z siebie ubranie i wejść pod prysznic. Kleszcz potrzebuje kilku godzin, by wgryźć się w ciało, więc łatwo go będzie spłukać, ale mimo wszystko, po każdej wizycie w lesie trzeba się dobrze obejrzeć – radzi. Ubrania nie należy zakładać po raz drugi. Trzeba je bezwzględnie szybko uprać, bo przyniesione na nim kleszcze mogą w nim siedzieć i czekać na okazję albo rozejść się po mieszkaniu w poszukiwaniu żywiciela.

EI

fot. Lasy Państwowe

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News