FOTOGRODZISKNews

Strażacy wciąż pracują przy dogaszaniu pożaru, który w nocy strawił chlewnię i oborę3 min na czytanie

FOTO - Strażacy wciąż pracują przy dogaszaniu pożaru, który w nocy strawił chlewnię i oborę - myregion

Jak poinformował przed chwilą mł. bryg. Marcin Nowak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim, strażacy wciąż dogaszają pożar zabudowań inwentarskich na osiedlu Wygoda w Rakoniewicach, gdzie płonęły chlewnia i obora.

– Warunki od początku były skrajnie trudne nie tylko ze względu na obecność zwierząt, ale także zwartą zabudowę czterech budynków, w tym stodoły i domu mieszkalnego w gospodarstwie, w którym doszło do pożaru oraz bezpośrednie sąsiedztwo drugiego , bliźniaczego gospodarstw – podkreśla Marcin Nowak. – Musieliśmy jednocześnie gasić pożar zabudowań i chronić sąsiednie budynki – wyjaśnia.

Nowak podkreśla, że zarówno trzodę chlewną, jak i bydło udało się wyprowadzić w bezpieczne miejsce i żądne ze zwierząt nie ucierpiało. – Nie było łatwo zagonić 30 byków do zagrody na podwórzu – przyznaje. – Akcję gaśniczą utrudniało także to, że na poddaszu chlewni, pod pokryciem z eternitu, znajdowały się znaczne ilości balotów siana, a na poddaszu obory krytej płytą obornicką, 50 balotów słomy – mówi rzecznik grodziskich strażaków.

– Od chwili, gdy wczoraj ok. godz. 21.30 otrzymaliśmy wezwanie, do chwili obecnej strażacy non stop pracują. Obecnie na miejscu jest ok. 30 druhów, którzy po rozcięciu i rozebraniu pokryć dachowych, w sześcioosobowych zespołach, w dużym zadymieniu i wciąż bardzo wysokiej temperaturze, w aparatach ochrony dróg oddechowych, wyrzucają ze spalonego poddasza nadpaloną słomę, ładują na przyczepę i wywożą, żeby w bezpiecznym miejscu, na polu przelać ją i dogasić – opowiada Marcin Nowak.

Straty nie zostały jeszcze oszacowane, wiadomo jednak, że są bardzo duże. Doszczętnie spłonęły konstrukcje obu dachów, sian i część słomy. Tę, której nie strawił ogień, trzeba teraz zniszczyć podczas dogaszania. W akcji ratowniczo- gaśniczej wciąż uczestniczą m. in. strażacy z jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim oraz OSP z Bukowca, i Wielichowa. Od wczoraj z ogniem walczyli także druhowie ze wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Rakoniewic, Rostarzewa, Jabłonnej, Gnina, Wioski i Wilkowa Polskiego.
EI

Fot. JRG Grodzisk Wlkp., nadesłane

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w FOTO