NewsWOLSZTYN

Sto lat Oblatów w Polsce i inauguracja nowego roku formacyjnego. To dziś świętowano w Obrze4 min na czytanie

News - Sto lat Oblatów w Polsce i inauguracja nowego roku formacyjnego. To dziś świętowano w Obrze - myregion

– Sto lat w służbie kościoła w Polsce już minęło. Rozpoczęliśmy już drugie stulecie i daj Panie Boże, aby były też kolejne jubileusze – mówił dr Sebastian Łuszczki OMI, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze podczas uroczystej inauguracji nowego roku formacyjnego.

Rektor przypomniał, że rok temu inauguracja się nie odbyła. Dzień wcześniej seminarium zostało zamknięte w kwarantannie. Nie było zatem okazji do świętowania 100 lat obecności oblatów w Polsce. Duchowni postanowili to nadrobić. W czwartek (30.09.) wręczyli okolicznościowe medale, przyznane przez ojca prowincjała, osobą i instytucją, które przez lata wspierały seminarium.

Rektor przypomniał, że ostatni czas był naznaczony zmianami personalnymi wśród misjonarzy. Posługę w Obrze, na stanowisku rektora, zakończył ojciec Józef Wcisło OMI, który został wikariuszem prowincjalnym w Poznaniu. – Bóg zapłać za twoją obecność w tym domu, za życzliwość i sześć lat stania na czele. Oczywiście stosunków bilateralnych nie zerwaliśmy, utrzymujemy je nadal, korzystając z kompetencji wykładowcy Pisma Świętego. Cieszymy się, że nadal do nas przyjeżdżasz z wykładami z Poznania. Siedząc po prawicy prowincjała dbasz o nasze szeroko pojęte interesy. Dziękujemy za to wszystko – mówił rektor. Wcześniej, z powodu ograniczeń wywołanych pandemią, nie było okazji zrobić tego w tak szerokim gronie.

Rok temu w październiku nie było uroczystości inauguracji nowego roku, ale naukę rozpoczęło 30 alumnów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Kamerunu i Nigerii. W maju tego roku święcenia kapłańskie otrzymało czterech z nich, a czterech zostało wyświęconych na diakonów. Trzy tygodnie temu trzech kleryków i jeden brat zakonny złożyli śluby wieczyste. Obecny rok formacyjny zaczyna trochę mniejsza grupa. W Obrze jest 25 kleryków w tym sześciu na pierwszym roku. Dwóch wyjechało na staż na Ukrainę, nowicjat na Świętym Krzyżu w Nowej Słupi (woj. świętokrzyskie) rozpoczęło czterech kandydatów. – Widać, że na przestrzeni lat liczby są co raz skromniejsze. Formacje trzeba nadal prowadzić na odpowiednim poziomie, bez obniżania wymagań, bez obniżania poprzeczki – mówił rektor.

Ojciec dr Łukasz Krauze OMI, prefekt studiów wygłosił sprawozdanie z działalności naukowo – dydaktycznej seminarium z ubiegłego roku akademickiego. Na uroczystości nie mogło też zabraknąć wykładu jubileuszowego. W tym roku z okazji stu lecia Polskiej prowincji wykład wygłosił prowincjał ojciec prof. dr hab. Paweł Zając OMI. Przybliżył początki polskiej prowincji oblatów.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News