NewsREGION

Stawki za śmieci mogą być niższe? Tak twierdzą w Opalenicy, ale nie w Selekcie2 min na czytanie

News - Stawki za śmieci mogą być niższe? Tak twierdzą w Opalenicy, ale nie w Selekcie - myregion

Efekt dzisiejszego zebrania gmin członkowskich Związku Międzygminnego „Selekt” nie zadowoli tych, którzy chcieli różnicowania stawek dla mieszkańców poszczególnych gmin, co miałoby oznaczać mniejsze rachunki.

Z taką propozycją wyszła Opalenica, gdzie urzędnicy wyliczyli, że obecna – równa dla wszystkich stawka jest za wysoka przypadku niektórych samorządów, a tym samym krzywdząca dla tych, gdzie koszty zagospodarowania odpadów, jak i ich ilość są niższe. Urzędnicy wskazali, że mieszkańcy gminy Opalenica powinni płacić 25 zł, a bazując też na danych otrzymanych z „Selektu” podali, że w pięciu gminach stawki powinny oscylować w przedziale 30-33 zł, a w czterech w przedziale 34-41. Z kolei w jednej sięgać nawet 57 zł. 

Propozycja różnicowania stawek złożona przez burmistrza Opalenicy Tomasza Szulca była przedmiotem dzisiejszego spotkania, ale wstępnie wiadomo, że z pomysłu nic nie będzie. Przynajmniej na razie. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że punktu dotyczącego głosowania nad różnicowaniem stawek nie wprowadzono nawet do porządku obrad, a część gmin nie jest za rozwiązaniem, które proponuje Szulc. Ale włodarz nie zamierza tematu odpuścić i nadal domaga się od „Selektu” szczegółowych wyliczeń. – Te, które otrzymaliśmy są lapidarne – zwraca uwagę i podkreśla, że nie chodzi o mu to, by doprowadzić do upadku związku „Selekt”. 

– Nie jestem zadowolony z efektów dzisiejszego spotkania. Uważam, że powinniśmy szukać rozwiązań i próbować obniżać koszty. Bo dziś płacimy za śmieci 35 zł, a jutro może to być 40 zł. Przed nami kolejne przetargi i pewne jest, że taniej nie będzie, bo wszystko drożeje. Dlatego powinniśmy rozmawiać i próbować coś wypracować – podkreśla burmistrz Opalenicy w krótkim komentarzu udzielonym nam po spotkaniu. Do sprawy wrócimy. 

ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News