NewsNOWY TOMYŚL

Stary Tomyśl, Przyłęk i Glinno. Na co te wsie przeznaczyły fundusze sołeckie?2 min na czytanie

News - Stary Tomyśl, Przyłęk i Glinno. Na co te wsie przeznaczyły fundusze sołeckie? - myregion

Co roku w budżecie gminy zarezerwowane są środki przeznaczone na fundusz sołecki. Jego wielkość jest uzależniona od ilości mieszkańców zamieszkujących w danej wiosce, stąd kwoty są zróżnicowane.

Sołtys Przyłęku Bogusław Nawrot mówi nam, że środki z funduszu wydano w całości, a wieś miała do dyspozycji ponad 46 tys. zł. Sołtys wyjaśnia, że wraz z radą sołecką kupili płyty drogowe. Zależało im także na ułożeniu kostki brukowej na dojeździe do wigwamu i placu zabaw, co z sukcesem osiągnęli. – W związku z panującą pandemią musieliśmy zrezygnować z organizacji pikniku rodzinnego. Te pieniądze przeznaczyliśmy na opracowanie dokumentacji przetargowej na remont drogi gminnej w Przyłęku – mówi Bogusław Nawrot. Dodaje również, że fundusz sołecki w 2021 roku w całości, a więc 52 tys. zł, uchwałą zebrania wiejskiego, przeznaczą na remont tej drogi.

Starego Tomyśla Monika Dębicka tłumaczy tymczasem, że fundusz sołecki na bieżący rok wynosił 42 tys. zł, a środki z niego zostały przeznaczone na doposażenie placu zabaw, ogrodzenie oraz siłownię zewnętrzną. – Udało nam się zrealizować cały fundusz, ale ze względu na sytuację trzeba było odwołać zaplanowane imprezy. Stwierdziliśmy, że przesuniemy te środki na zagospodarowanie placu zabaw – zaznacza przedstawicielka wsi. Nadmienia, że w przyszłym roku zamierza zrealizować projekt budowy boiska wielofunkcyjnego i boiska do piłki siatkowej. 

W przypadku Glinna 48 tys. zł z funduszu wydano na wyposażenie pomieszczenia gospodarczego i wyposażenia świetlicy. Sołtys Estera Friedrich zaznacza, że najbardziej zależało jej na zagospodarowaniu terenu wokół sali wiejskiej, a w szczególności ustawienia kolejnych elementów ogrodzenia placu zabaw. Bo wcześniej siatka znajdowała się jedynie z trzech stron placu. Sołtys mówi też, że obecnie trwają przygotowania do wyłożenia kostki brukowej przy świetlicy, a w planie jest też zakup blaszanego garażu. Ma być też miejsce na ognisko. – To wszystko chcemy zrobić jeszcze w tym roku – podkreśla Estera Friedrich. Dodatkowo w Glinnie ma być utwardzona droga łącząca tę miejscowość z Sątopami przy użyciu betonowych płyt. 

Do tej pory efekty prac sołtysów można było zauważyć mimo tego, że kontakt z gminą był ograniczony. Czy w przyszłym roku uda im się zrealizować zamierzone cele? Patrząc na to, jak radzą sobie w tym roku, w przyszłym z pewnością im się powiedzie. 

KF

Podziel się informacją ...
 • 28
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  28
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News