NewsNOWY TOMYŚL

Starosta wydał oświadczenie dotyczące drzew w Kuślinie. “Byłem pewien, że usuną tylko gałęzie”2 min na czytanie

News - Starosta wydał oświadczenie dotyczące drzew w Kuślinie. “Byłem pewien, że usuną tylko gałęzie” - myregion

Andrzej Wilkoński, starosta nowotomyski, wydał dziś oświadczenie dotyczące przycinki drzew w Kuślinie. Podkreśla w nim, że nigdy i nikomu nie wydawał zgody na całkowite usunięcie koron drzew przy kościele. Zaznacza, że wyraził wójtowi zgodę na przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych w obrębie koron. 

– Prace pielęgnacyjne w obrębie koron drzew polegają na usunięciu gałęzi wymiarze nieprzekraczającym 30 proc. korony – pisze w oświadczeniu starosta powołując się na ustawę o ochronie przyrody. Zwraca uwagę, że ustawa dopuszcza odstępstwa, gdy celem prac jest usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych, utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa czy wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywrócenia statyki drzewa. – W przypadku drzew w Kuślinie żadna z tych sytuacji nie miała miejsca – podkreśla Andrzej Wilkoński.

Dalej starosta informuje, że wydając zgodę na prace pielęgnacyjne był pewien, że z koron drzew przy drodze powiatowej usunięte zostaną pojedyncze suche gałęzie stwarzające zagrożenie. – Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że przycięcie koron wysokich drzew nastąpiło w związku z zagrożeniem, jakie drzewa powodowały dla wiernych oraz osób i pojazdów. To twierdzenie czysto hipotetyczne i nie ma oparcia w dokumentach – zaznacza Wilkoński. 

– Nie było również stanu wyższej konieczności, o czym informuje wójt Kuślina, bo żadne z drzew nie odchylało się od pionu w czasie porywów wiatru i było bardzo dobrze usadowione w podłożu, co nadal jest do sprawdzenia – informuje starosta. 

Jak mówi nam Andrzej Wilkoński, zdecydował się na publikację oświadczenia, aby uciąć wszelkie spekulacje. – Otrzymywałem mnóstwo telefonów w tej sprawie i teraz wszystkich zainteresowanych będę odsyłał do oświadczenia. Chciałbym, by jasne było, jakie jest stanowisko starostwa w sprawie drzew i jaką decyzję wcześniej wydaliśmy – mówi nowotomyski starosta. 

ŁR

Podziel się informacją ...
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News