GRODZISKNews

Średni czas reakcji policjantów? 9 minut i 38 sekund. Komisariat w Rakoniewicach podaje statystyki3 min na czytanie

GRODZISK - Średni czas reakcji policjantów? 9 minut i 38 sekund. Komisariat w Rakoniewicach podaje statystyki - myregion

Komendant komisariatu w Rakoniewicach podsumował rok pracy policjantów na terenie gmin Rakoniewice i Wielichowo. Na jednego policjanta przypada tu 1 tys. 401 mieszkańców. Było 1 tys. 201 interwencji, a średni czas reakcji policji 9 min. 38 sek. Były też pościgi i zatrzymania na gorącym uczynku 

W sumie w 2020 roku na terenie obu gmin policja wszczęła 108 spraw. To o 10 proc. mniej w roku 2019. Wśród nich znalazło się sześć przestępstw gospodarczych i 18 pospolitych, jak kradzieże, włamanie, czy uszkodzenie ciała lub mieniaktórych było o prawie połowę mniej niż rok wcześniej.

Do największych spraw na terenie Rakoniewic bez wątpienia zaliczyć można podpalenie zabudowań gospodarczych przez 34-letniego Piotra R. Do zdarzenia doszło 14 września 2020. Policjanci od początku podejrzewali podpalenie, a głównym podejrzanym szybko stał się mężczyzna, który pomagał w gospodarstwie, w którym doszło do pożaru. 34-latek przyznał się do podpalenia, a następnie zaalarmowania służb. Straty wyniosły 250 tys. zł, a w trakcie śledztwa okazało się, że ma on na koncie jeszcze trzy inne podpalenia. 

Rakoniewiccy mundurowi prowadzili też sprawę 27 kradzieży popełnionych przez jedną i tę samą osobę na szkodę pracodawcy. Sprawa wyszła na jaw w sierpniu. Okazało się że pracownik, który transportował odzież damską i męską z centrali firmy do odbiorców, w krótkich odstępach czasu dokonał serii kradzieży towaru o łącznej wartości 34 tys. 500 zł. 

W lipcu funkcjonariusze komisariatu w Rakoniewicach zostali zawiadomieni o porzuconym na poboczu drogi zdewastowanym samochodzie. jadąc na miejsce dowiedzieli się, że w Błońsku pogotowie udziela pomocy pobitemu mężczyźnie, jak się okazało kierowcy porzuconego auta. Sprawcy pobicia 29-letniego mieszkańca powiatu nowotomyskiego i zniszczenia mienia – dwaj mieszkańcy powiatu grodziskiego, zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty. 

Komendant komisariatu w Rakoniewicach, mł. asp. Karol Wachnik zapewnia, że dobre wyniki mundurowych to zasługa skrupulatności policjantów i sukcesywnego wyłapywania poszukiwanych przestępców. W 2020 mundurowi doprowadzili do aresztów i zakładów karnych 43 osoby. 

Plagą w obu gminach są za to nietrzeźwi kierowcy. W ciągu roku było ich 27, a 19 zatrzymanych na podwójnym gazie to kierujący pojazdami mechanicznymi. Na tutejszych drogach doszło do 11 wypadków i 139 kolizji z czego do 10 wypadków i 102 kolizji doszło na terenie gminy Rakoniewice. – głownie z powodu nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych. Zginęła 1 osoba , a 12 zostało rannych. 

Mniej przestępstw popełnili nieletni. W całym roku było ich 18 – głównie uszkodzenia mienia, kradzież, znieważenia, wymuszenia rozbójnicze i groźby. Udało się złapać sześciu sprawców. Wzrosła za to – i to o 15 proc., liczba wykroczeń. W ubiegłym roku mieszkańcy obu gmin popełnili ich aż 648. Wobec sześciu osób, które odmówiły przyjęcia mandatów, mundurowi skierowali wioski o ukaranie do sądu.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK