NewsWOLSZTYN

Sprawdzamy rzetelność radnych. Oni mają najwyższą frekwencję w naszym powiecie2 min na czytanie

News - Sprawdzamy rzetelność radnych. Oni mają najwyższą frekwencję w naszym powiecie - myregion

Justyna Klecha i Monika Maćkowiak to jedyne radne, które od początku kadencji nie opuściły ani jednego posiedzenia rady czy komisji. Poza tym, połowa radnych może się pochwalić 100-procentową frekwencją podczas sesji rady gminy, sześcioro opuściło tylko jedną z 35 sesji, a dwoje – dwie. To jak dotąd najwyższa frekwencja wśród radnych gmin powiatu wolsztyńskiego, a mogą się nią poszczyć radni gminy Przemęt.

Poza radnymi Klechą i Maćkowiak,ani jednego posiedzenia rady gminy nie opuścili także Bernadeta Golińska, Joanna Koziołek, Stefan Napierała, Jan Rademacher i Elżbieta Wita. W 34 posiedzeniach udział wzięli Gracjan Kicinski, Piotr Kokornaczyk, Tomasz Maciejewski, Łukasz Wojciechowski, Szymon Wojciechowski i Ireneusz Wolniczak, a w 33 z 35 – Hanna Dobijata i Jerzy Dominak.

Jedyną komisją, która zawsze obradowała w komplecie jest komisja rewizyjna w składzie Wolniczak, Kicinski, Golińska, Koziołek i Łukasz Wojciechowski. Komisja spotykała się od początku kadencji 22 razy. Komisja skarg, wniosków i petycji, która obradowała najrzadziej, bo 19 razy, ma w swoim składzie tylko dwóch radnych ze 100-procentową frekwencją. To Szymon Wojciechowski i Monika Maćkowiak. Radny Tomasz Maciejewski opuścił trzy spotkania – po jednym w każdym roku, a Piotr Kokornaczyk – tylko jedno. Były przewodniczący rady, a obecnie radny senior i przewodniczący komisji – Jerzy Dominiak, nieobecny był podczas pięciu posiedzeń.

Wysoką frekwencją może się pochwalić także komisja rozwoju gospodarczego i budżetu. Czworo jej członków, w tym radne Klecha i Maćkowiak oraz radni Kokornaczyk i Napierała uczestniczyli we wszystkich 23 jej posiedzeniach. Po jednej nieobecności odnotowali Jan Rademacher i Szymon Wojciechowski. Radny senior uczestniczył w obradach 19 razy.

Frekwencję komisji rolnictwa, monitorowania środowiska i porządku publicznego zdecydowanie zaniża radny Tomasz Maciejewski, który na 26 posiedzeń opuścił aż osiem, z czego niemal wszystkie w 2020 r. Radny Kicinski nie opuścił ani jednego posiedzenia, Jan Rademacher, Ireneusz Wolniczak i Hanna Dobijata nieobecni byli jeden raz, a Stefan Napierała – dwa.

Komisja oświaty, kultury, sportu i spraw społecznych obradowała od początku kadencji 30 razy. Joanna Koziołek, Justyna Klecha o Łukasz Wojciechowski nie opuścili ani jednego posiedzenia. Radna Golińska nieobecna była podczas jednego, Hanna Dobijata – dwóch, a Elżbieta Wita -trzech.

Najwięcej obowiązków w tej kadencji wzięła na siebie radna Hanna Dobijta, dla której suma posiedzeń rady i komisji to 131. Przy pięciu nieobecnościach daje je to frekwencję na poziomie 96,2 proc. Bernadetta Golińska, Szymon Wojciechowski i Joanna Koziołek przy 127 posiedzeniach, w tym jednej nieobecności mają frekwencję rzędu 99,2 proc., podobnie jak Gracjan Kicinski (123/1). Równo 99 proc. obecności to wynik Ireneusza Wolniczaka (97/1).

Frekwencja tylko trojga radnych plasuje się poniżej 96 proc. To przewodnicząca rady Elżbieta Wita z sumą sześciu nieobecności na 105 posiedzeń i frekwencją na poziomie 94,3 proc., Tomasz Maciejewski (115/15) – 87 proc. oraz radny senior – Jerzy Dominiak – 84 proc. (112/18).

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News