GRODZISKNews

Sportowcy, uznani lekarze i ci, którym przeszczep uratował życie wzięli udział w Sztafecie Trzech Serc5 min na czytanie

GRODZISK - Sportowcy, uznani lekarze i ci, którym przeszczep uratował życie wzięli udział w Sztafecie Trzech Serc - myregion

Zaraz po wczorajszym Crossie Drzymały szesnaście drużyn wystartowało w Sztafecie Trzech Serc. Zespoły złożone z trzech lub czterech osób startowały co minutę i miały do pokonania z kijkami okrążenie o długości około jednego kilometra. Ekipy składały się z osób związanych z transplantologią, dawców oraz osób, które żyją dzięki przeszczepowi. Na starcie stanął olimpijczyk Szymon Ziółkowski, triathlonista Jerzy Górski oraz Karol Prętnicki, który dokładnie wczoraj (19.09.) obchodził 20-rocznicę swoich drugich narodzin, czyli przeszczepu serca.

Organizatorem wydarzenia mającego na celu promowanie idei dawstwa organów był Roman Błażejczak. Mieszkaniec Rakoniewic jest pierwszym pacjentem w Polsce po udanym reprzeszczepie serca. Na międzynarodowych Igrzyskach Osób Po Przeszczepie Serca zdobył 12 medali, w tym siedem złotych. Razem z mamą do Rakoniewic przyjechała Zosia Szymkowiak z Siedlca, która rok temu przeszła przeszczep serca. Teraz jest szczęśliwą pierwszoklasistką.

Na starcie stanął też Jan Stępniak, który 14 lat temu przeszedł przeszczep nerki. Wielokrotny medalista i reprezentant Polski w Mistrzostwach Europy czy Światowych Igrzysk Osób po transplantacji i dializowanych. Z kolei Ula Szymkiewicz przeszła przeszczep serca 13 lat temu. Obecnie czerpie z życia pełnymi garściami, więc nie mogła odmówić uczestnictwa w sztafecie.

Wśród startujących byłą Maria Jaszczyk nauczycielka, która aż dwukrotnie była rodzinnym dawcą szpiku. Była też Elżbieta Żurek, pierwsza polska dawczyni szpiku dla mieszkańca z zagranicy. W 2011 roku jej szpik uratował młodego Szwajcara. Mocną reprezentację w sztafecie miała też kadra medyczna. Doktor Joanna Śliwa – kardiochirurg z Zabrza, Marta Sękowska – chirurg i transplantolog z Poznania. Niestety nie dojechał doktor Michał Zembala, syn sławnego Mariana Zembali, który w noc przed biegiem przeprowadził kolejny przeszczep.

Nie zabrakło też gwiazd, które na co dzień wspierają idee transplantologii. – Cieszę się, że swoją popularność mogę wykorzystać w dobrym celu. W Drużynie Szpiku jestem od dwunastu lat od samego początku – mówił sportowiec, który do Rakoniewic przyjechał z żoną i córką. Maja jest wolontariuszem Drużyny Szpiku i również wystartowała w sztafecie. W ostatnim trio nie zabrakło Jerzego Górskiego, który podczas organizowanych przez siebie imprez i zawodów sportowych wspiera idee transplantologii. Historie triathlonisty, który pokonał uzależnienie od narkotyków, opowiedziano w filmie “Najlepszy”.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK