GRODZISKNews

Spółka z policją dla mieszkańców. Nowy samochód dla kryminalnych z Rakoniewic2 min na czytanie

GRODZISK - Spółka z policją dla mieszkańców. Nowy samochód dla kryminalnych z Rakoniewic - myregion

Nowe auto to kia cee’d wartości 95 tys. zł, na którą zrzuciły się urzędy miejskie w Wielichowie i Rakoniewicach oraz Komenda Główna Policji. – To kolejny przykład na to, że samorządy wyręczają państwo w kolejnych zadaniach. Nie jestem pewien czy tak to powinno funkcjonować – mówi Gerard Tomiak, burmistrz Rakoniewic. – Ale radni chętnie podnoszą ręce podczas głosowania w sprawie przyznawania wsparcia dla policji, bo mają świadomość, że robią to dla policjantów pracujących na rzecz naszych mieszkańców – dodaje, że jeszcze niedawno na stanie rakoniewickiej policji znajdował się fiat albea.

Burmistrz przyznaje, że udział samorządów w doposażaniu policji to już standard. Niedawno gmina Rakoniewice zakupiła dla mundurowych fantom do demonstracji i ćwiczeń z zakresu pierwszej pomocy, który wykorzystywany jest podczas prowadzonych przez policjantów zajęć edukacyjnych dla dzieci w szkołach i przedszkolach. Z funduszu programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych ufundowała także tablice edukacyjne dotyczące narkomanii i alkoholizmu, a technikom z drogówki podarowała program służący do opisywania zdarzeń drogowych. Tym razem gmina przekazała na fundusz wsparcia policji 23 tys. 759 zł.

Drugie tyle pochodziło od gminy Wielichowo. Niedawno gmina wsparła też kwotą 25 tys. zł zakup respiratora dla szpitala w Grodzisku Wielkopolskim. Wydatki te są uzasadnione, bo zakupiony sprzęt służy mieszkańcom powiatu, a tym samym gmin. – Nowy nieoznakowany radiowóz jest w gminie potrzebny. Policjanci na co dzień wykonują zadania związane nie tylko z przestępczością pospolitą, jak kradzieże i włamania czy zdarzenia drogowe, ale też takie, które dotyczą m. in. delikatnych spraw rodzinnych – wyjaśnia Gerard Tomiak. – Poza tym, na widok radiowozu niektórzy mogą uciekać, a z takiego nieoznakowanego samochodu więcej można zobaczyć – śmieje się burmistrz.

– Mieszkamy w małych miejscowościach. Czasem pojawiają się interwencje domowe, sprawy przemocowe i musimy tym mieszkańcom w takiej sytuacji zapewnić prywatność i intymność, a radiowóz przed domem zawsze wzbudza zainteresowanie i sensację – dodaje Honorata Kozłowska, burmistrz Wielichowa. W kwestii dofinansowania zakupu samochodu dla policjantów z Rakoniewic wielichowscy radni byli zgodni. – To uzasadniony wydatek – mówi burmistrz Kozłowska, a burmistrz Tomiak dodaje, że wygoda policjantów też jest ważna, bo spędzają w radiowozach długie godziny. Poza tym, jeszcze do niedawna rakoniewickim policjantom służył stary fiat albea. Pierwsze sztuki tych aut zeszły z taśmy 18 lat temu, a produkcja zakończyła się w 2010 r.

EI

Podziel się informacją ...
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK