NewsWOLSZTYN

Spółdzielnia odda mieszkańcom pieniądze. Chodzi o zaliczki za ogrzewanie1 min na czytanie

News - Spółdzielnia odda mieszkańcom pieniądze. Chodzi o zaliczki za ogrzewanie - myregion

– Podliczamy właśnie pełny rok, który minął od termomodernizacji punktowców przy ul. Garbarskiej 3 – 7 i oszczędności są imponujące, sięgające ponad 30 procent kosztów z poprzedniego sezonu – mówi Zdzisław Przymuszała, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Zjednoczenie w Wolsztynie. – Jestem bardzo zadowolony z efektów – dodaje.

Spółdzielnia zliczyła już zużycie energii cieplnej w blokach nr 3, 4 i 5. Najmniejsze oszczędności na ogrzewaniu to 33 procent. Rekordzistami są jak na razie mieszkańcy Garbarskiej 5, którym udało się zaoszczędzić 45 procent energii, ale dwa budynki wciąż jeszcze czekają na rozliczenie.

– W sezonie 2018/2019 aż 13 procent lokali miało większe zużycie niż wynikające z prognoz i zapłaconych zaliczek, i mieszkańcy musieli dopłacić do ogrzewania. W sezonie 2019/2020, po termomodernizacji, nie było ani jednej takiej sytuacji – podkreśla Zdzisław Przymuszała.

Prezes zaznacza, że zaoszczędzone ciepło to zaoszczędzone pieniądze, które niebawem wrócą do kieszeni mieszkańców. – Mieszkańcy mają nadpłaty zaliczek rzędu nawet 1 tys. 200 zł za rok. Właśnie przygotowywane są pierwsze wypłaty – dodaje.

Na termomodernizację czeka budynek przy ul. Garbarskiej 8, ale jego mieszkańcy są bardzo sceptycznie nastawieni, bo inwestycja wiąże się z wydatkami i wzrostem opłat z tytułu funduszu remontowego. W przypadku Garbarskiej 3 – 7 było to od 35 do 45 zł więcej, ale jak przekonuje prezes Przymuszała, inwestycja zwraca się na poziomie wyliczonym w audycie. W wielu przypadkach nadpłata za ogrzewanie równoważy poniesione wydatki.

EI

Podziel się informacją ...
 • 11
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  11
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News