NewsWOLSZTYN

Spadła liczba zachorowań na grypę. Ponad 50 proc. mniej przypadków niż przed rokiem1 min na czytanie

News - Spadła liczba zachorowań na grypę. Ponad 50 proc. mniej przypadków niż przed rokiem - myregion

Tylko w powiecie wolsztyńskim w ubiegłym sezonie, czyli od września 2019 do marca 2020, liczba przypadków wynosiła 22 tys. 110. Najwięcej zachorowań stwierdzono u osób w wieku od 15 do 64 lat (9 tys. 525). W tym sezonie, czyli od września 2020 do 15 lutego 2021, to zaledwie 9 tys. 894 przypadki. Trudno się spodziewać, żeby w ciągu półtora miesiąca, czyli do marca, kiedy kończy się szczyt zachorowań, w powiecie odnotowano ponad 12 tys. chorych, bo tyle brakuje do wyniku z poprzedniego sezonu. Nadal najwięcej zachorowań jest w grupie wiekowej od 15 do 64 lat, ale to 5 tys. 327 przypadków.

News - Spadła liczba zachorowań na grypę. Ponad 50 proc. mniej przypadków niż przed rokiem - myregion

Nie musi to jednak oznaczać, że spadek rzeczywiście jest tak gigantyczny. – Wszystkie przychodnie zostały zamknięte. Lekarze rodzinni udzielają głównie teleporad. Wiele osób po prostu się nie zgłasza i leczą się na własną rękę – mówi Piotr Zielonka, szef wolsztyńskiego sanepidu. Sposoby zapobiegania zakażeniu koronawirusowi przeciwdziałają także zakażeniom wirusem grypy. Chodzi o dystans, dezynfekcję i maseczki.

Wirus grypy rozprzestrzenia się często np. w szkołach. Obecnie są one w większości zamknięte, więc zakażenia nie są takie częste. Warto pamiętać, że w grypie najgroźniejsze są powikłania, głównie ze strony układu oddechowego i krążenia. Choroba może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc lub ciężkiej niewydolności serca, które mogą prowadzić do zgonu. Dlatego tak ważne jest, by się szczepić. Mała ilość przebadanych potwierdzonych próbek z tego sezonu może utrudnić opracowanie szczepionki na następny sezon. W efekcie za rok zachorowań może być więcej, a co za tym idzie – więcej powikłań i zgonów.

JP

Podziel się informacją ...
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News