NewsWOLSZTYN

Spada liczba porodów. Wolsztyn poza pierwszą dziesiątką w województwie2 min na czytanie

News - Spada liczba porodów. Wolsztyn poza pierwszą dziesiątką w województwie - myregion

Do końca czerwca w całej Wielkopolsce przeprowadzono 16,3 tysiąca porodów. – Jeśli ta liczba znacząco nie wzrośnie w trwającym drugim półroczu, wszystko wskazuje na to, że niestety tendencja spadkowa zostanie podtrzymana – mówi Mikołaj Woźniak z biura prasowego poznańskiego NFZ. Dla porównania – w pierwszym półroczu 2020 roku porodów w Wielkopolsce było około 18 tysięcy, a w drugim – ponad 17 tysięcy.

Analiza porodów w latach 2016-2020 pozwoliła wyłonić osiem szpitali, które co roku odbierają najwięcej porodów w Wielkopolsce. Na pierwszym miejscu jest Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (3384 porody), na drugim SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (1303), a na trzecim ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (944). Szpital w Wolsztynie jest tuż za pierwszą dziesiątką – na dwunastym miejscu. Urodziły tutaj 433 kobiety.

– Widoczna konkurencja pomiędzy szpitalami bardzo nas cieszy, bo jest korzystna dla jakości świadczeń i co za tym idzie – zadowolenia pacjentek. W niektórych szpitalach niższą liczbę porodów można jeszcze tłumaczyć efektami ostatniej fali pandemii i przekształceniami oddziałów na covidowe. Martwią nas jednak te placówki, które na koniec roku mają poniżej 600 hospitalizacji porodowych, czyli na półroczu około 300 – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ.

W pierwszym półroczu 2021 r. utrzymany został też trend, zgodnie z którym więcej pacjentek z innych województw decyduje się rodzić w Wielkopolsce niż Wielkopolanek wyjechać do innego regionu. W szpitalach województwa wielkopolskiego przez pół roku odebrano 1,2 tys. porodów od pacjentek spoza Wielkopolski. Najczęściej rodziły u nas kobiety z województwa lubuskiego (365), dolnośląskiego (265) i łódzkiego (192). Najwięcej pacjentek z nich województw wybrało Szpital Ginekologiczno-Położniczy przy ul. Polnej w Poznaniu, a następnie placówki w Międzychodzie, Kępnie i Lesznie.

Z kolei poza Wielkopolską odnotowano od stycznia do końca czerwca 900 porodów odebranych od mieszkanek naszego województwa. Wielkopolanki najczęściej rodziły w województwach: kujawsko-pomorskim (282), dolnośląskim (180) i łódzkim (129).

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News