NewsWOLSZTYN

„Smog w Niałku większy niż w Krakowie”. Mieszkańcy oburzeni jakością powietrza2 min na czytanie

News - „Smog w Niałku większy niż w Krakowie”. Mieszkańcy oburzeni jakością powietrza - myregion

Petycja o podjęcie skutecznych działań antysmogowych pojawiła się w sieci wczoraj (3.02.) i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jej autorzy podkreślają, że powietrze w mieście i gminie, w sezonie grzewczym, destrukcyjnie wpływa na zdrowie mieszkańców. Apelują, by uruchomiono dodatkowe czujniki badające poziom pyłów, a wyniki publikować na stronie internetowej gminy. Zdaniem autorów petycji, jeżeli byłyby one złe, powinno się o tym informować szkoły i przedszkola, by placówki mogły ograniczyć w tych dniach aktywność dzieci i młodzież na dworze. 

Twórcy petycji domagają się też wprowadzenia szerokiej edukacji i działań prewencyjnych związanych ze szkodliwością smogu. Wnioskują także o wypracowanie skutecznego systemu kontroli osób, które nie stosują się do przepisów i karania ich. – Panie burmistrzu, ludzie boją się interweniować, ponieważ nie ma określonych praktyk i funkcjonującego systemu. Dlatego apelujemy o przeprowadzanie skutecznych kontroli palenia śmieci, odpadów i substancji niebezpiecznych. Włączając w to pobieranie próbek popiołu do analizy oraz zakup i wdrożenie kontroli dronem – podnoszą autorzy dokumentu, pod którym podpisało się dotychczas blisko 200 osób. 

Sprawą interesuję się radny Mariusz Przybyła, który umówił się już na spotkanie z autorką petycji. Od kilku lat temat wraca też pod obrady komisji oświaty, kultury, sportu i spraw społecznych, której Przybyła jest przewodniczącym. – W ubiegłym roku zobowiązaliśmy straż miejską do przeprowadzania dziesięciu kontroli palenisk tygodniowo i to się działo. Otrzymałem raport w tej sprawie od komendanta. Funkcjonuje też program dofinansowań do wymiany pieców, który cieszy się dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku dołożyliśmy pieniędzy, bo chętnych było więcej niż przewidywał zaplanowany budżet – przypomina radny Przybyła. Dostrzega jednak, że dużo w tej sprawie jest jeszcze do zrobienia.

JP

Podziel się informacją ...
 • 73
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  73
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News