NewsNOWY TOMYŚL

Skwer miodowy, ptasi azyl i mural. To tylko niektóre z działań stowarzyszenia z Chraplewa4 min na czytanie

News - Skwer miodowy, ptasi azyl i mural. To tylko niektóre z działań stowarzyszenia z Chraplewa - myregion

Oczkiem w głowie dla Stowarzyszenia „Chraplewo – razem możemy więcej” są działania związane z pierwszą pomocą. O ich ostatnich inicjatywach w tym zakresie pisaliśmy TUTAJ, ale to nie wszystko. Mimo ograniczeń związanych pandemią udało się przeprowadzić kolejne projekty.

W ramach akcji Eko Chraplewo planowane były trzy akcje. Powstał już skwer miodowa kraina, na którym zasadzono drzewa i rośliny miododajne przy sali wiejskiej. Seniorzy w wieku 50 plus wybrali się do Rogalina, aby zobaczyć prastare dęby, a potem do Kurnika – na wycieczkę przyrodniczą. Wędrowali po lasach, a potem mieli okazję wyruszyć w rejs statkiem. Z kolei w planach na październik jest jeszcze akcja pod hasłem ptasi azyl, którą członkowie stowarzyszenia przeprowadzą razem z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kuślinie. – Dzieci będą budować karmniki dla ptaków, według wytycznych wyznaczonych przez Nadleśnictwo, a później powieszą je na drzewach – mówi Marcin Biały, ze stowarzyszenia „Chraplewo – razem możemy więcej”. Organizacja otrzymała dofinansowanie na wszystkie trzy wydarzenia w wysokości 6 tys. zł z Lokalnej Grupy Działania KOLD.

Z kolei we współpracy z gminą Kuślin stowarzyszenie pozyskało pieniądze z Wielkopolskiej Odnowy Wsi na budowę mini boiska. Obok niego również mają rosnąć rośliny miododajne. – Planujemy też stworzenie gry terenowej i postawienie dwóch witaczy – wylicza Biały. Wartość całego projektu to ok. 65 tys. zł, z czego 25 tys. zł pochodzi z dofinansowania, a reszta to wkład gminy i sołectwa.

W październiku stowarzyszenie szykuje się też do posadzenia 30 drzew miododajnych oraz postawienia tablicy z nazwiskami powstańców Wielkopolskich z ziemi chraplewskiej. Konstrukcja ma stanąć przy muralu, który powstał w ubiegłym roku. Stowarzyszenie pracowało przy tym projekcie z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Praca przedstawia m.in. lokomotywę nawiązującą do nieistniejącej już kolei wąskotorowej, którą przemieszczali się powstańcy. – Obecnie szukamy pieniędzy na tablice – mówi Marcin Biały.

Stowarzyszenie istnieje od grudnia 2018 r. i ma 48 członków. Do tej pory zrealizowało kilkadziesiąt projektów. – Gdy je zakładaliśmy chcieliśmy pozyskać pieniądze na doposażenie sali wiejskiej i drobne projekty. Gdy się okazało, że dobrze nam to wychodzi, potrzebna okazała się strategia na kilka lat – wspomina Biały. Strategia powstała w 2019 r. i od tego momentu jest małymi krokami realizowana.

JP

Foto: Stowarzyszenie “Chraplewo – razem możemy więcej”. Zdjęcia z wyjazdu do Rogalina i Kurnika.

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News