WOLSZTYN

Siwki odwołane! Wiosenne pochody wielkanocne nie odbędą się. Pierwszy raz od lat1 min na czytanie

WOLSZTYN - Siwki odwołane! Wiosenne pochody wielkanocne nie odbędą się. Pierwszy raz od lat - myregion

To ludowa tradycja kultywowana w kilku miejscowościach w naszym regionie. Według ludowej tradycji kolorowy pochód przebierańców z Siwkiem na czele przechodzi ulicami wiosek i wioseczek w Poniedziałek Wielkanocny. W ubiegłym roku w Chorzeminie było blisko tysiąc osób. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa imprezy nie będzie.

– Bardzo mi przykro, ale nie było innego wyjścia jak tylko odwołać wydarzenie – mówi sołtys Chorzemina, Sławomir Krawczyk. Szef wsi przypomina, że za jego życia Swiki były zawsze. – Nawet za Niemca nie zabronili kultywowania tradycji – mówi sołtys. Wyjaśnia, że przygotowania szły zgodnie z planem, długo jeszcze miał nadzieję, że wszystko będzie normalnie. Zgodnie z procedurą na początku marca złożył wniosek do zarządcy drogi o wykorzystanie jej w sposób szczególny. Już wiadomo, że negatywnie zaopiniowała go policja.

Większość głównych bohaterów pochodu stroje ma od lat. Dopiero kilka dni przed świętem wyciągają je z szaf i trochę odświeżają. Tym razem będą musiały poczekać do przyszłego roku. Siwka nie będzie też w Chobienicach. – Mieszkam tutaj od 40 lat, przez ten czas Siwki były zawsze – mówi sołtys Chobienic Łucja Olejniczak. Podkreśla, że boi się, że rok przerwy spowoduje, że później nie będzie już chętnych do pielęgnowania tradycji i zwyczaj po prostu zaginie. – Nie ma jednak innego wyjścia i wydarzenie trzeba było odwołać – mówi Olejniczak. 

Władze apelują, żeby w Święta Wielkanocne zostać w domu, w ten sposób dbamy nie tylko o siebie, ale też o innych. Wszystko po to, żeby zatrzymać rozprzestrzenianie wirusa. 
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w WOLSZTYN