NewsREGION

Sierpień to miesiąc abstynencji. Polska jest na niechlubnym 10 miejscu w UE2 min na czytanie

News - Sierpień to miesiąc abstynencji. Polska jest na niechlubnym 10 miejscu w UE - myregion

Wczoraj w programie #porozmawiajMY gościliśmy Wojciecha Piątyszka, który od lat pomaga alkoholikom wyjść z nałogu (cały odcinek dostępny TUTAJ). Okazją do rozmowy był miesiąc trzeźwości, co wprowadził w w 1984 r. w Kościół katolicki. W tym czasie duchowni nakłaniają wiernych do dobrowolnego postu polegającego na całkowitym powstrzymywaniu się od spożywania alkoholu. 

Kościół przypomina, że nadmierne picie jest grzechem nieumiarkowania, a przyzwolenie na pijaństwo innych – grzechem zaniechania wobec bliźniego. Piją jednak nie tylko katolicy, a według najnowszego raportu OECD (Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju) z 20 maja 2021 r. uwzględniającego 52 kraje członkowskie OECD, Unii Europejskiej i G20 (najbogatszych krajów świata), Polska znajduje się na niechlubnym 10 miejscu pod względem spożycia czystego alkoholu na mieszkańca. Więcej od nas piją – według wzrostu spożycia: Niemcy, Irlandczycy, Luksemburczycy, Litwini, Rosjanie, Francuzi, Czesi, Austriacy i Łotysze. 

Według raportu w krajach OECD od alkoholu uzależnionych jest dziś ok. 3,7 proc. z 50 mln ludzi, czyli 1 mln 850 tys. osób. Podobny jest odsetek uzależnionych w Unii Europejskiej. Wracając jednak na własne podwórko, w 2020 r. statystyczny obywatel Polski w wieku od 15 lat wzwyż wypił 11,7 l., a to jest mniej więcej 2,4 butelki wina lub 4,5 litra piwa tygodniowo na osobę. Więcej piją panowie. Statystyczne spożycie wód mężczyzn to 18,5 l., a wśród kobiet – 5,6 l. Co ciekawe, z analiz OECD wynika, że Polki z wyższym wykształceniem upijają się o 62 proc. częściej niż pozostałe rodaczki, a generalnie aż 35 proc. dorosłych Polaków upija się co najmniej raz w miesiącu. Wśród nastolatków do 15 roku życia alkohol pije 60 proc., a 20 proc. deklaruje, że co najmniej dwa razy w życiu już się upiło. 

ei

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News