NewsWOLSZTYN

Sanepid potwierdza zakażenie koronawirusem w powiecie wolsztyńskim2 min na czytanie

News - Sanepid potwierdza zakażenie koronawirusem w powiecie wolsztyńskim - myregion

Do poniedziałku (8.06.) na terenie powiatu wolsztyńskiego mieliśmy dwa przypadki zakażenia. To mieszkanka gminy Siedlec, kelnerka, która zaraziła się wirusem od klienta lokalu, w którym pracowała i jej mąż. Oboje wyzdrowieli. Zakażony był też właściciel firmy z Błotnicy, który jest jednak mieszkańcem sąsiedniego powiatu.

Według nieoficjalnych informacji przekazywanych pocztą pantoflową pomiędzy mieszkańcami Moch w gminie Przemęt, podejrzenie zakażenia pojawiło się wczoraj. Wczoraj także karetka pogotowia zabrać miała zakażoną osobę narodowości ukraińskiej do szpitala. Informacja wyciekła ze Starostwa Powiatowego zanim dziś (9.06.) dyrektor wolsztyńskiego sanepidu złożyła w tej sprawie oficjalny raport do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu.

Dyrektor Lidia Kwinto potwierdziła, że zakażona jest jedna kobieta, ale jak stwierdziła, nie może udzielać żadnych informacji i nie wie, kto jest do tego uprawniony. Rzecznik Prasowy Wojewody Tomasz Stube radzi czekać na oficjalny komunikat epidemiologiczny, z którego jednak – jak zapewnia, niewiele więcej wyniknie. 

– Aktualnie wojewoda podejmuje działania zmierzające do przebadania pracowników sezonowych narodowości ukraińskiej pracujących najczęściej w rolnictwie i branży budowlanej na terenie południowej Wielkopolski – mówi Tomasz Stube. – Badania takie zostały przyszykowane już na północy województwa, gdzie wykryto zdecydowanie więcej zakażeń Covid 19 – dodaje. Na liście miast, w których pojawi się mobilny punkt pobierania wymazów na pewno znajdzie się m. in. Leszno. Nie wykluczone, że przyjedzie także do Wolsztyna. 

– Będziemy zachęcać pracodawców, by rekomendowali badania swoim pracownikom, jednak nikogo nie będziemy mogli zmusić – podkreśla Stube. – Wato dodać, że pracownicy sezonowi przyjeżdżający do Polski są poddawani badaniom przesiewowym, jednak by były one skuteczne, muszą zostać przeprowadzone najwcześniej po tygodniu od zakażenia. Nie można też wykluczyć ponad wszelką wątpliwość, że do zakażenia nie doszło już na terenie naszego kraju. To dowodzi tylko, że zagrożenie wciąż jest realne i nie należy lekceważyć środków ostrożności – mówi rzecznik wojewody. 

EI

Podziel się informacją ...
 • 33
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  33
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News